Jak uporać się z kacem?

Urodziny, wesela i inne imprezy, podczas których spożywamy dużą ilość alkoholu, często kończą się kacem, czyli dniem wyjętym z życia. Bóle głowy, nudności, wymioty, pragnienie, zgaga i obietnica, że już nigdy nie tknie się alkoholu – tak najczęściej wygląda dzień po zakrapianej imprezie. Na te objawy jesteśmy szczególnie narażeni po wypiciu dużej ilości czerwonego wina, które zawiera sporo tyraminy wywołującej bóle głowy. Jak radzić sobie z kacem metodami konwencjonalnymi i alternatywnymi?

Metody konwencjonalne

Na ból głowy możesz zastosować środek przeciwbólowy, taki jak aspiryna, ibuprofen czy acetaminofen. Pamiętaj jednak, by nie łykać tych substancji, jeśli planujesz spożywać alkohol tego samego dnia. Zadbaj również o odpowiednie nawodnienie organizmu i spożywaj tego dnia potrawy, które są bogate w węglowodany oraz fruktozę, dzięki czemu zmniejszysz nudności. Niektórzy zalecają również wypicie kawy, która jednak może jedynie złagodzić ból głowy, lecz nie wyeliminuje problemu kaca. Najlepszą metodą jest zapobieganie, a więc unikanie spożywania nadmiernych ilości alkoholu. Pamiętaj również, by pić powoli i nigdy na pusty żołądek. Unikaj także mieszania różnych rodzajów alkoholu.

Homeopatia i odpowiednia dieta

Zwolennicy homeopatii, zalecają stosowanie Nux vomica w maksymalnie trzech dawkach co godzinę. Jeśli jednak nie jesteś miłośnikiem homeopatii, możesz zastosować się do zaleceń dietetyków, którzy na kaca polecają spożywanie soków owocowych rozcieńczonych z wodą. Aby pozbyć się dolegliwości, należy wypić dwa razy więcej rozcieńczonego soku niż spożytego wcześniej alkoholu. Dobrym rozwiązaniem jest spożycie bulionu, który pomoże organizmowi w przywróceniu poziomu jonów potasu oraz soli. Na nudności polecane są również krakersy z miodem, a w celu szybszego usunięcia alkoholu z organizmu, możesz również wspomagać się witaminą C, stosując ją przed i po spożyciu trunku.

Ziołolecznictwo i akupresura

Jeśli chcesz leczyć się naturalnymi metodami, wypróbuj zioła, które uznawane są za pomocne w zwalczaniu dolegliwości związanych z kacem. Zamiast łykać tabletki na ból głowy, możesz pić napar z kory wierzby białej, która zawiera salicylan będący składnikiem aktywnym aspiryny. Z kolei na nudności pomoże napar rumiankowy. Na kaca może pomóc również akupresura. Uciskając punkt jelito grube 4 (rys. 1) przez minutę, można załagodzić dolegliwości związane z bólem głowy. Z kolei 5-krotne mocne uciskanie punktu osierdzie 6 (rys. 2) przez minutę złagodzi nudności oraz wymioty.

rys. 1 i rys. 2

(Wielki poradnik medyczny dla każdego, Amber, Warszawa 1998, s. 367)