Jęczmień i gradówka – przyczyny powstawania i sposoby leczenia

Wiele osób zmaga się z nawracającymi jęczmieniami oraz gradówkami, które powstają po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie powieki. Jęczmień jest guzkiem, który bardzo szybko rośnie, czerwienieje i staje się wyjątkowo bolesny. Z kolei gradówka to twardy niebolesny guzek, który jest objawem przewlekłej infekcji gruczołu i znacznie trudniej go usunąć. Jak radzić sobie z nawracającymi infekcjami oczu?

Przyczyny powstawania

Jęczmień to powstająca przy rzęsie bolesna grudka wypełniona ropą, która najczęściej utrzymuje się przez kilka dni, a następnie pęka. Są to jednak dni pełne męki, kiedy widzenie jest ograniczone, a otwarcie oka niekiedy niemożliwe. Jęczmienie wywołują najczęściej bakterie z rodzaju Staphyloccocus. Niestety zarówno jęczmienie, jak i gradówki często nawracają – podobnie jak w przypadku opryszczki. Gradówka jest znacznie poważniejszym schorzeniem, które najczęściej nie znika samoistnie i wymaga interwencji chirurgicznej. Gradówkę wywołują bakterie, które zatykają gruczoły łojowe, tworząc bezbolesną grudkę. Przy nawracających gradówkach okulista najczęściej zleca wykonanie testu na obecność nużeńca – pasożyta skórnego odpowiedzialnego również za powstawanie trądziku różowatego – który osiedla się w pobliżu gruczołów łojowych. Nużeniec pasożytuje na ok. 60% Polaków (źródło: www.nuzeniec.com.pl), jednak nie wszystkie osoby zakażone nużeńcem chorują. Najbardziej podatne na zakażenie są osoby z niską odpornością, tłustą cerą, a także kobiety, które używają dużych ilości tuszu do rzęs.

Leczenie

Jęczmienie znikają po kilku dniach, nie wymagając specjalistycznego leczenia. Aby załagodzić objawy choroby, należy 4 razy dziennie stosować ciepłe kompresy nakładane na zamknięte powieki na ok. 15 minut. Dzięki kompresom jęczmień szybciej dojrzeje i zniknie. Nie wolno wyciskać ropy, lecz zawsze czekać na jej samoistną ewakuację. Nawracające jęczmienie wymagają konsultacji z lekarzem, który przepisze antybiotyk. Z kolei gradówka znika niekiedy samoistnie, lecz w wielu przypadkach niezbędne jest stosowanie maści sterydowych na receptę lub przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, po którym zakłada się opaskę uciskową.

Zapobieganie

Aby zapobiec nawrotom jęczmieni i gradówek, codziennie przemywaj powieki i szczególnie dbaj o higienę oczu i twarzy. Do przemywania możesz użyć rozcieńczonego szamponu dla dzieci. Jeśli odczuwasz dyskomfort i spodziewasz się wystąpienia jęczmienia, stosuj ciepłe kompresy, które uniemożliwią dalszą blokadę przewodów gruczołowych i zatrzymają proces chorobowy.