Mleko roślinne – alternatywa dla wegan i osób z nietolerancją laktozy
Na półkach sklepowych w dziale ze zdrową żywnością możemy znaleźć wiele rodzajów mleka roślinnego. Najczęściej jest to mleko sojowe, ryżowe, kokosowe, migdałowe oraz orzechowe. Napoje roślinne mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy twierdzą, że mleko roślinne jest bardziej kaloryczne i niesmaczne. Czy warto zastąpić zwykłe mleko roślinnym odpowiednikiem?
Mleko roślinne – zalety
Jeśli przywykłeś do smaku mleka krowiego, możesz być rozczarowany smakiem mleka roślinnego. Jednak osoby, które nie przepadają za krowim mlekiem, powinny być zachwycone. Czy mleko roślinne jest zdrowsze niż tradycyjne mleko od krowy? Aby to sprawdzić, porównaliśmy polskie mleko krowie 2,0% i 3,2% oraz belgijskie mleko z orzechów laskowych 1,6%, mleko sojowe niesłodzone 1,8% i mleko sojowe waniliowe 1,8%.
Z tabeli jasno wynika, że mleko roślinne jest bogatsze w błonnik, zawiera mniej tłuszczu i węglowodanów. Jedynie mleko sojowe waniliowe niezbyt korzystnie wypada na tle pozostałych napojów roślinnych. Warto więc pamiętać, że wybierając mleko roślinne, powinniśmy wystrzegać się napojów słodzonych, waniliowych lub czekoladowych, które mimo tego, że są smaczne, są też bardzo kaloryczne. Napoje roślinne mają też zadziwiająco dużo soli. Na ich opakowaniach możemy również znaleźć informacje o witaminach, które są w nich zawarte. Są to najczęściej witaminy D, E, B2 i B12, a także składniki takie jak wapń. Napoje roślinne są całkowicie pozbawione laktozy, dlatego mogą je pić osoby uczulone oraz weganie. Mleko roślinne smakuje w czystej postaci oraz jako dodatek do kawy czy koktajlu.
Mleko roślinne – wady
Największą wadą napojów roślinnych jest zdecydowanie ich cena. Za litrowy karton napoju roślinnego zapłacimy 7-14 zł, podczas gdy mleko krowie kosztuje 1-5 zł. Poza tym warto zwracać uwagę na skład mleka roślinnego, gdyż niekiedy wydaje nam się, że kupujemy produkt zdrowy i dietetyczny, a tak naprawdę dostajemy słodki napój. Warto kupować produkty od sprawdzonych producentów, lecz nie zaszkodzi również testować napoje tańsze, które mogą okazać się pyszne i niskokaloryczne. Od czasu do czasu warto jednak pozwolić sobie na smaczny waniliowy, czekoladowy lub czekoladowo-kokosowy napój roślinny.