Jak zadbać o oczy podczas pracy przed komputerem?

Praca przed komputerem jest wygodna i wybiera ją coraz więcej osób. Niestety jest również szkodliwa zarówno dla naszego kręgosłupa, jak i oczu, które narażone są na wysychanie i przemęczenie. Śledzenie tekstu w komputerze wiąże się nawet z pięciokrotnym zmniejszeniem liczby mrugnięć na minutę, co jest jednoznaczne z nieodpowiednim nawilżeniem oka. Co można zrobić, by zabezpieczyć oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania emitowanego przez komputer?

Okulary i krople nawilżające

Jeśli masz wadę wzroku i nosisz soczewki kontaktowe, prawdopodobnie często zmagasz się z bólami głowy i problemami z widzeniem podczas pracy przed komputerem. Do pracy zakładaj zawsze okulary z powłoką antyrefleksyjną, która ochroni twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem i zapobiegnie ich zmęczeniu. Osoby, które na co dzień nie noszą okularów, a odczuwają dyskomfort podczas pracy przed komputerem, powinny udać się do okulisty po okulary z powłoką antyrefleksyjną o zerowej mocy. Przenosząc wzrok z monitora na klawiaturę, nie zamykamy oka, lecz oszukujemy nasz mózg, który myśli, że w tym momencie mrugamy – nie wysyła więc do nas sygnału, że powinniśmy naprawdę mrugnąć. W ten sposób mrugamy znacznie rzadziej, a nasze oczy wysychają i zachodzą mgłą. W niektórych przypadkach osoba pracująca przed komputerem zaczyna widzieć podwójnie lub tekst na ekranie zaczyna falować. Jest to jednoznaczny sygnał do przerwania pracy i użycia kropli nawilżających, tzw. suchych łez. Krople najlepiej kupić w aptece, choć można je nabyć również w drogeriach. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, wybierz krople, które mogą być stosowane na soczewki. Suchych łez możesz używać w razie potrzeby, nawet kilka razy dziennie. Twoje oczy podziękują ci za dodatkowe nawilżenie, a ty odczujesz polepszenie komfortu pracy.

Ćwiczenia relaksacyjne

Jeśli często odczuwasz napięcie oczu, stosuj ćwiczenia relaksacyjne, które rozluźniają napięcie akomodacyjne, zapobiegając utrwalaniu się nieprawidłowego układu optycznego oka. Zamknij laptop lub odwróć od niego wzrok. Usiądź wygodnie i powoli przesuwaj gałkami ocznymi w górę i w dół przez około 30 sekund. Następnie przesuwaj gałkami w płaszczyźnie poziomej, z prawej strony w lewą, również przez około 30 sekund. Pomocnym ćwiczeniem jest również przesuwanie gałkami ocznymi po niewidzialnym okręgu lub ósemce. Pamiętaj, aby w trakcie wykonywania ćwiczeń, nie poruszać głową, a jedynie gałkami. Do innych ćwiczeń relaksacyjnych zaliczamy również palming, czyli zasłanianie oczu dłońmi, tak by zobaczyć zupełną ciemność.