Aktywność fizyczna w ciąży – dlaczego warto?

Jeśli do tej pory wydawało wam się, że kobieta w ciąży powinna siedzieć przed telewizorem ze słoikiem ogórków kiszonych przegryzanych Nutellą, czas pozbyć się złudzeń. Nie licząc przypadków, gdy kobieta powinna się oszczędzać ze względu na zagrożoną ciążę, przyszłe mamy coraz chętniej wybierają aktywność fizyczną, która niesie za sobą mnóstwo korzyści. Dlaczego warto zapisać się podczas ciąży do klubu fitness?

Korzyści płynące z aktywności fizycznej w ciąży

Oczywiście nie każdy rodzaj sportu powinien być uprawiany przez kobiety ciężarne, a o tym, czy można zapisać się na zajęcia sportowe, powinien zadecydować lekarz. W wielu klubach fitness zajęcia dla kobiet w ciąży prowadzone są przez specjalnie wyszkolonych instruktorów. Jeśli obawiasz się bólu związanego z porodem, zajęcia fitness to idealne rozwiązanie, gdyż ich celem jest przygotowanie kobiety do porodu, który wymaga użycia ogromnej siły – nie zdobędziesz jej niestety, wcinając i odpoczywając. Uczęszczając regularnie na specjalne zajęcia fitness, możesz szybko przejść poród i równie szybko wrócić do formy. Instruktor zadba o to, by twoje mięśnie dna miednicy były silne i przygotowane do porodu. Ćwiczenia fizyczne obejmują również wzmocnienie mięśni brzucha, by zapobiec pojawieniu się rozstępów, które są zmorą każdej młodej mamy.

Jakich dolegliwości można uniknąć, ćwicząc w czasie ciąży?

Okresowi ciąży towarzyszą często bolesne i uporczywe dolegliwości, które można załagodzić lub wyeliminować, uczęszczając na zajęcia fitness. Aktywność fizyczna pod okiem instruktora pozwoli zmniejszyć ryzyko pojawienia się wspomnianych już rozstępów, a także zapobiegnie hemoroidom, bólom kręgosłupa, obrzękom nóg, zespołowi cieśni nadgarstka, rozejściu spojenia łonowego, zespołowi mięśnia gruszkowatego oraz nietrzymaniu moczu. Biorąc udział w zajęciach fitness adresowanych do kobiet w ciąży, możemy mieć pewność, że wszystkie przeprowadzane ćwiczenia są w pełni bezpieczne. W zaawansowanych ciążach istnieje ryzyko rozpoczęcia porodu w trakcie zajęć – instruktor jest jednak osobą przygotowaną na tego typu okoliczności i potrafi szybko zareagować, a nawet odebrać poród. Z zajęć fitness powinny korzystać szczególnie kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka i odczuwają lęk związany z porodem. Zajęcia adresowane są jednak również do matek, które już rodziły, a pragną utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji i zapobiec wystąpieniu dolegliwości związanych z ciążą. Ćwiczenia fizyczne to również lekarstwo na wahania nastrojów, gdyż wskutek wydzielania endorfin poprawia się nasze samopoczucie.