Leczenie alkoholizmu wymaga poświęcenia

Decyzja o rzuceniu nałogu alkoholowego bez wątpienia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, samopoczucia, czasem nawet życia chorego człowieka. W ślad za nią muszą jednak iść konkretne czyny. Leczenie alkoholizmu z całą pewnością jest niezwykle skomplikowanym procesem. Wymaga chęci pacjenta oraz odpowiedniej współpracy z terapeutą. Dzięki temu dużo skuteczniej można pożegnać się z uzależnieniem.

Najpierw detoks, potem ewentualnie wszywka

Dla wielu osób najskuteczniejszą metodą walki z problemem alkoholowym jest popularna i dość powszechnie stosowana wszywka. Zaimplementowane tabletki wywołują niechęć do napojów z procentami, ilekroć chory po nie sięgnie. Wzbudzenie awersji ma podłoże psychiczne i tak właśnie ma działać wszywka. Wcale jednak nie jest tak, że istnieje magiczny zastrzyk alkoholowy, który pozwoli raz na zawsze zerwać z nałogiem. Oczywiście tego typu zabieg sprawia, że pacjent odczuwa nudności, pojawiają się wymioty czy bóle głowy w sytuacji, gdy w organizmie pojawi się alkohol. Takie nieprzyjemne uczucia mają sprowokować awersję i bardzo często skutecznie działa to na chorego. Należy jednak pamiętać, iż na wszywkę można się zdecydować tylko wówczas, gdy abstynencja trwa przynajmniej 1 – 2 dni. Kolejna ważna kwestia dotyczy następnych etapów leczenia. Sama implementacja leku nie kończy bowiem walki z uzależnieniem. Należy kontynuować terapię z psychoterapeutą, która pozwoli wyzwolić się z nałogu. Żaden cudowny zastrzyk alkoholowy lub antyalkoholowy nie istnieje, więc wszystko pozostaje w rękach pacjenta, który chce się wyleczyć.

Detoks wsparciem dla organizmu

Nie wolno zapominać o jeszcze jednym ważnym aspekcie. Organizm zniszczony alkoholem wymaga wsparcia w postaci usunięcia toksyn oraz uzupełnienia elektrolitów czy witamin. Odpowiada za to odtrucie, inaczej zwane detoksem. Na ten krok należy zdecydować się na samym początku drogi do trzeźwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *