Korzystne ubezpieczenie

Ubezpieczenie zdrowotne daje nam poczucie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim konkretne korzyści. Obejmuje ono między innymi wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu i refundację recept. Nawet jeżeli jesteśmy przekonani o tym, że nasz pracodawca nas ubezpiecza, warto co jakiś czas się co do tego upewnić. 

Sprawdź swoje ubezpieczenie 

Fakt dotyczący tego, czy jesteśmy ubezpieczeni odnotowany jest w systemie eWUŚ, czyli w elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Dzięki niemu można bardzo szybko sprawdzić, czy dany pacjent jest ubezpieczony i ma prawo do korzystania z usług publicznej służby zdrowia. W systemie znajdują się zawsze aktualne dane, a do ich sprawdzenia wystarczy numer PESEL pacjenta. Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony, jeżeli okaże się, że w systemie mnie nie ma, a powinienem być? W takiej sytuacji należy upewnić się, czy jesteśmy ubezpieczeni w ZUS-ie. Można się tam wybrać osobiście lub skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych, gdzie po założeniu konta można sprawdzić, czy na przykład pracodawca, uczelnia lub inny podmiot, wywiązał się ze swoich zobowiązań i nas ubezpieczył.

Historia leczenia w Internecie 

Kolejną możliwość sprawdzenia tego, czy jesteśmy ubezpieczeni daje nam IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta. Tam, oprócz informacji dotyczących ubezpieczenia, pacjenci znajdą także swoją historię leczenia oraz wystawione recepty, a także to, kiedy byli na zwolnieniu lekarskim. Często narzekamy na to, że uprawnienia do świadczeń zdrowotnych niewiele nam dają, ale bez nich moglibyśmy wpaść w prawdziwe kłopoty. Jeżeli z jakichś powodów nie możemy ich uzyskać, to wyjściem z tej sytuacji jest wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia NFZ. Możemy też zdecydować się na prywatną polisę ubezpieczeniową, dzięki której będziemy mieć możliwość skorzystania z usług wielu lekarzy specjalistów, a także prywatnych placówek medycznych. Ubezpieczeniu podlegają także dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, bo, podobnie jak dorośli, dzięki temu mogą korzystać z pomocy służby zdrowia.