Leczenie alkoholizmu wymaga poświęcenia
Decyzja o rzuceniu nałogu alkoholowego bez wątpienia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, samopoczucia, czasem nawet życia chorego człowieka. W ślad za nią muszą jednak iść konkretne czyny. Leczenie alkoholizmu z całą pewnością jest niezwykle skomplikowanym procesem. Wymaga chęci pacjenta oraz odpowiedniej współpracy z terapeutą. Dzięki temu dużo skuteczniej można pożegnać się z uzależnieniem.
Najpierw detoks, potem ewentualnie wszywka
Dla wielu osób najskuteczniejszą metodą walki z problemem alkoholowym jest popularna i dość powszechnie stosowana wszywka. Zaimplementowane tabletki wywołują niechęć do napojów z procentami, ilekroć chory po nie sięgnie. Wzbudzenie awersji ma podłoże psychiczne i tak właśnie ma działać wszywka. Wcale jednak nie jest tak, że istnieje magiczny zastrzyk alkoholowy, który pozwoli raz na zawsze zerwać z nałogiem. Oczywiście tego typu zabieg sprawia, że pacjent odczuwa nudności, pojawiają się wymioty czy bóle głowy w sytuacji, gdy w organizmie pojawi się alkohol. Takie nieprzyjemne uczucia mają sprowokować awersję i bardzo często skutecznie działa to na chorego. Należy jednak pamiętać, iż na wszywkę można się zdecydować tylko wówczas, gdy abstynencja trwa przynajmniej 1 – 2 dni. Kolejna ważna kwestia dotyczy następnych etapów leczenia. Sama implementacja leku nie kończy bowiem walki z uzależnieniem. Należy kontynuować terapię z psychoterapeutą, która pozwoli wyzwolić się z nałogu. Żaden cudowny zastrzyk alkoholowy lub antyalkoholowy nie istnieje, więc wszystko pozostaje w rękach pacjenta, który chce się wyleczyć.
Detoks wsparciem dla organizmu
Nie wolno zapominać o jeszcze jednym ważnym aspekcie. Organizm zniszczony alkoholem wymaga wsparcia w postaci usunięcia toksyn oraz uzupełnienia elektrolitów czy witamin. Odpowiada za to odtrucie, inaczej zwane detoksem. Na ten krok należy zdecydować się na samym początku drogi do trzeźwości.