Zioła zamiast leków – zanim sięgniesz po tabletkę, wypróbuj moc natury
Jaka jest twoja pierwsza reakcja na ból? Starasz się odpocząć i zrelaksować, wypijasz herbatkę ziołową, czy może od razu sięgasz po tabletkę? Jeśli wybrałeś trzecią opcję, czas, abyś zastanowił się, jak dużo tabletek łykasz w ciągu miesiąca. Jeśli liczba ta jest większa niż 10, oznacza to, że w ciągu roku przyjmujesz ponad 120 tabletek przeciwbólowych, co niekorzystnie wpływa na pracę twoich narządów wewnętrznych, zmniejsza działanie naturalnych substancji znieczulających (endorfin) i zaburza ośrodkowe mechanizmy odczuwania oraz kontrolowania bólu. Przy następnym bólu głowy lub mięśni, postaraj się sięgnąć po bardziej naturalne metody, takie jak ziołolecznictwo. Poniżej znajdziesz kilka ziół, które mają działanie przeciwbólowe i mogą skutecznie zastąpić tabletki.
Złocień
Złocień jest jednym z najszerzej stosowanych ziół przeciwbólowych i pomaga również w leczeniu migrenowych bólów głowy. Jego działanie polega na blokowaniu nadmiernego wydzielania serotoniny – złocień rozszerza naczynia krwionośne, które zwężają się w początkowej fazie migreny, wyzwalając serotoninę.
Imbir
Jeśli cierpisz na silne bóle głowy, którym towarzyszą wymioty, skuteczny może okazać się imbir, który najlepiej spożyć w formie suszonej z wodą. Jeśli dolegliwości nie ustąpią w ciągu dwóch godzin, mieszankę można wypić ponownie.
Kora wierzby białej
Mało kto wie, że w korze wierzby białej znajduje się salicylan, czyli składnik aktywny aspiryny – zamiast więc sięgać po kolejną tabletkę, wypij zdrowy napar z kory wierzby białej, który sprawdzi się również podczas dolegliwości bólowych wywołanych infekcjami.
Kozłek lekarski
Waleriana, czyli kozłek lekarski, to zioło, który nie tylko działa na koty, lecz również doskonale łagodzi dolegliwości bólowe. Aby wzmocnić działanie zioła, napar z kozłka lekarskiego można łączyć z męczennicą i tarczycą. Waleriana znana jest ze swoich właściwości uspokajających, doskonale więc sprawdzi się szczególnie przy dolegliwościach bólowych wywołanych stresem. Oprócz tego ma działanie rozkurczające, sprawdzi się więc przy bólach brzucha, na przykład tych wywołanych miesiączką.
Gorzknik kanadyjski
Jeśli cierpisz na ból głowy związany z zatkanymi zatokami, pomóc może napar lub nalewka z gorzknika kanadyjskiego – spożywanie tego zioła 3 razy dziennie zmniejszy również krwawienie miesięczne, zniweluje ból gardła i korzystnie wpłynie na odporność organizmu.
Nostrzyk żółty
Nostrzyk to zioło, które nie tylko uśmierza ból, lecz również działa przeciwzapalnie oraz rozkurczająco i może być również stosowany przy ropniach, szczególnie wtedy, gdy wystąpi obrzęk.