Nienasycone kwasy tłuszczowe – zdrowie i energia

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są zdrowe tłuszcze, z których czerpiemy energię. Tłuszcze (lipidy) dzielimy na roślinne zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe oraz zwierzęce pełne bezwartościowych nasyconych kwasów tłuszczowych. Te drugie są przez nas częściej spożywane, gdyż obecne są m.in. w mięsie i mleku. Aby wzbogacić swoją dietę o zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, wybieraj oleje roślinne, które zawsze trzeba stosować na zimno, gdyż podgrzane tracą część swoich właściwości zdrowotnych. Dobrej jakości tłuszcze roślinne powinny być nierafinowane oraz tłoczone na zimno. Jakie oleje warto kupować i w jaki sposób wzbogacają naszą dietę?

Olej kokosowy

Ten rodzaj oleju pojawił się na półkach sklepowych stosunkowo niedawno i od razu pokochały go miliony Polaków. Najczęściej możemy kupić olej kokosowy rafinowany, gdyż doskonale sprawdzi się on do smażenia. Jest biały i bezwonny, a po roztopieniu staje się lekko żółtawy. W oleju kokosowym nierafinowanym znajdziemy witaminy z grupy B1, B2, B3, B6, C oraz E, a także potas, wapń, magnez, cynk, żelazo, fosfor oraz kwas foliowy. Olej kokosowy wzmacnia serce oraz kości. Nierafinowany może być również stosowany jako balsam do ciała.

Olej rzepakowy

Zawiera ok. 60% kwasu oleinowego, 20% kwasów omega-6 i 10% kwasów omega-3 z grupy kwasów nienasyconych. Do jego głównych właściwości zdrowotnych należy zapobieganie miażdżycy oraz łagodzenie dolegliwości związanych z zapaleniami stawów. Może być stosowany jako dodatek do sałatek, a także do pieczenia i krótkiego smażenia. Znajdziemy w nim również witaminy A, D2, E i K.

Olej słonecznikowy

Dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E regularne stosowanie oleju słonecznikowego ma korzystny wpływ na pracę układu odpornościowego. Pary, które starają się o dziecko, powinny wprowadzić go do swojej diety, gdyż olej słonecznikowy przedłuża żywotność plemników. Olej ten poleca się również osobom z wysokim cholesterolem. Należy pamiętać, by stosować go jedynie na zimno, gdyż po podgrzaniu zdrowe kwasy tłuszczowe ulatniają się, a olej staje się toksyczny! Olej słonecznikowy może być również używany do płukania jamy ustnej podczas infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych.

Olej sezamowy

Ten rodzaj oleju poleca się szczególnie osobom z nadciśnieniem tętniczym. Nierafinowany olej sezamowy doskonale sprawdzi się w kuchni orientalnej, gdyż charakteryzuje go mocny zapach oraz ostry smak. Znajdziemy w nim również niezbędną do zachowania zdrowia witaminę E.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *