Zespół suchego oka a noszenie soczewek kontaktowych

W zespole suchego oka dochodzi do nieodpowiedniego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy, wskutek czego chory odczuwa znaczny dyskomfort, szczególnie podczas noszenia soczewek kontaktowych. Wysuszoną rogówkę i spojówkę trzeba dodatkowo nawilżać kroplami, które można stosować również na soczewki. Jakie soczewki kontaktowe powinny wybrać osoby z zespołem suchego oka?

Soczewki jednodniowe

Osoby cierpiące na zespół suchego oka są bardzo wrażliwe zarówno na zmianę producenta soczewek, jak i na ich grubość związaną z terminem przydatności szkieł kontaktowych. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie soczewek jednodniowych, które są najcieńsze, a dzięki temu, że ich ważność trwa tylko jeden dzień, nie ma możliwości zbytniego wysuszenia soczewki. Osoby z zespołem suchego oka mogą więc stosować niemal wszystkie rodzaje soczewek jednodniowych. Najlepiej zamówić niedrogie próbki od różnych producentów lub spytać o nie w salonie okulistycznym lub optycznym. W ten sposób nie wydamy fortuny i z łatwością dobierzemy najbardziej komfortowe soczewki. Niestety cena opakowania szkieł jednodniowych (30 sztuk przy tej samej wadzie na obu oczach = 15 dni używania) bardzo często odpowiada cenie soczewek miesięcznych (6 sztuk przy tej samej wadzie na obu oczach = 3 miesiące używania). Co zrobić, jeśli chcemy nosić soczewki, a nie stać nas na szkła jednodniowe?

Soczewki dwutygodniowe i miesięczne

Soczewki kontaktowe z dwutygodniowym i miesięcznym terminem przydatności możemy nabyć znacznie taniej. Należy jednak pamiętać o tym, by nie nosić soczewek dłużej, niż jest to zalecane, gdyż po 2 tygodniach lub miesiącu szkło traci swoje właściwości i staje się dużo bardziej suche, podrażniając nasze oczy i utrudniając widoczność. Wybierając soczewki o dłuższym terminie przydatności, warto zwrócić szczególną uwagę na procentową zawartość wody (min. 38%) – im wyższa, tym większy komfort będziemy odczuwać. Przed zakupem warto również zapoznać się z informacjami dotyczącymi tlenoprzepuszczalności soczewek. Na rynku dostępne są od pewnego czasu dwutygodniowe soczewki kontaktowe zaprojektowane specjalnie dla pacjentów z zespołem suchego oka, które przepuszczają aż 98% tlenu.

Sztuczne łzy

Osoby z zespołem suchego oka dotkliwie odczuwają pracę przed komputerem, szczególnie w pomieszczeniu klimatyzowanym lub ogrzewanym. Aby złagodzić skutki schorzenia oczu, warto kupić kilka buteleczek kropli nawilżających z przeznaczeniem do stosowania na soczewki, mieć je zawsze przy sobie i korzystać w razie potrzeby.