Urazy sportowców – z jakimi przykładami mamy najczęściej do czynienia?

Wszyscy doskonale wiemy, że sport uprawiany regularnie, w niewielkich ilościach, to samo zdrowie. Problemy z naszą postawą, mięśniami i kośćmi pojawiają się dopiero w momencie, kiedy zaczynamy trenować zawodowo, eksploatując nasze ciało bardzo często i długo. Jednymi z najczęściej pojawiających się urazów wśród sportowców są złamania, obtarcia i nadwyrężenia. Sprawdźmy, z jakimi przypadkami lekarze ortopedzi muszą radzić sobie najczęściej.

Mikrourazy

Z pewnością każdy sportowiec miał w swojej karierze kilka mikrourazów, które na szczęście znacząco nie wpływały na funkcjonowanie i proces treningowy. Do tej, najczęściej pojawiającej się grupy urazów, zaliczamy między innymi zwichnięcia, obtarcia, stłuczenia, skręcenia.

Złamania – niebezpieczne konsekwencje

Zdecydowanie poważniejszym, chociaż o wiele rzadziej pojawiającym się urazem, jest złamanie. To jedna z najgorszych kontuzji, jakie mogą spotkać każdego sportowca. Niezależnie od dyscypliny, którą uprawia, taki przykry skutek błędów w cyklicznej pracy może przerwać możliwość kontynuacji treningu, nawet na kilka miesięcy. Złamania zaliczane są do makrourazów, będących wynikiem zbyt dużej eksploatacji organizmu – przeciążeń.

Nie ignoruj swojego ciała

Ciało, a w tym głównie mięśnie są dla sportowca narzędziem pracy. Nieodpowiednio funkcjonujące uniemożliwiają wykonywanie pewnych ćwiczeń, a w rezultacie powodują permanentne kontuzje. Aby uniknąć najgorszego scenariusza, warto dużo wcześniej rozpocząć działania profilaktyczne, a w tym dokładnie obserwować wszelkie zmiany, jakie zachodzą w naszym ciele i szybko reagować, zgłaszajac się do otopedy.

Kilka cennych rad od specjalistów

Niemal większość zarówno lekarzy ortopedów, jak i rehabilitantów zgodnie stwierdzi, że jeśli jesteśmy w stanie samodzielnie dawkować ilość i natężenie ruchu, a co więcej samodzielnie organizujemy swój trening, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Nie przeciążać się.
  • Częściej zmieniać rodzaje ćwiczeń podczas treningu.
  • Wciąż doskonalić swoją technikę – ona zaowocuje precyzyjnością a ta większą kontrolą nad ciałem.
  • Pamiętać o ćwiczeniach rozciągających.
  • Częściej zmieniać zużyte obuwie i odzież sportową.
  • Zwracać uwagę na wszystkie niepokojące sygnały Twojego organizmu.

Zapoznaj się z ofertą naszej kliniki rehasport. Przeprowadzamy kompleksowe badania, leczenie oraz specjalistyczne operacje. Posiadamy również szeroką ofertę sklepu ortopedycznego. Skontaktuj się z naszym centrum medycyny sportowej! Ortopeda Warszawa i Poznań zaprasza! Medycyna sportowa – dowiedz się więcej.