Jak zapobiec infekcjom oczu podczas noszenia soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe są wspaniałym wynalazkiem, który umożliwia osobom z małymi i dużymi wadami wzroku normalne widzenie. Noszenie soczewek wiąże się jednak z przestrzeganiem kilku ważnych zasad, których zaniedbanie może skończyć się uciążliwymi infekcjami oczu lub nawet zapaleniem spojówek. O czym należy pamiętać podczas noszenia soczewek kontaktowych?

Stosuj tylko oryginalne i nieuszkodzone soczewki

Trafienie na te właściwe soczewki może trochę potrwać. Pamiętaj jednak o tym, by zawsze mieć zapasową parę, którą możesz założyć, jeśli dotychczas noszone soczewki ulegną uszkodzeniu lub odkształceniu. Nigdy nie zakładaj soczewek, które znajdowały się w uszkodzonym opakowaniu lub sprawiają ci ból. Jeśli nosisz soczewki dwutygodniowe lub miesięczne, zaopatrz się w opakowanie soczewek jednodniowych, które są droższe, lecz pomogą ci w chwilach, gdy zgubisz lub uszkodzisz soczewkę i nie masz zapasowej długoterminowej pary. Możesz również spytać swojego okulistę lub optyka o bezpłatne sztuki soczewek jednodniowych.

Codziennie wymieniaj płyn i stosuj krople

W codziennej higienie oka nie możesz zapomnieć o wymianie płynu do soczewek. Nie warto na nim oszczędzać i stosować przez kilka dni ten sam płyn. Kiedy zdejmujesz wieczorem soczewki, wszystkie zanieczyszczenia, które zgromadziły się na nich w ciągu dnia, lądują w płynie. Korzystając z jednego płynu kilka razy, narażasz się na infekcje. Pamiętaj więc, by codziennie go zmieniać i zaopatrz się również w buteleczkę dowolnych kropli nawilżających, które bez zdejmowania odświeżą twoje soczewki w ciągu dnia i nawilżą twoje oko.

Kup okulary

Każda osoba nosząca soczewki powinna mieć w domu również okulary. Pozwól swoim oczom raz na jakiś czas odpocząć i zakładaj okulary, kiedy jesteś w domu. Szczególnie wieczorem, kiedy twoje oczy są zmęczone, możesz odczuwać dyskomfort. Zamiast się męczyć, załóż okulary, jeśli nie planujesz jeszcze kłaść się spać. Osoby pracujące przed komputerem powinny również zakładać okulary. Jeśli pracując przed komputerem w soczewkach, odczuwasz nawet kilkudniowe bóle głowy, masz problemy z koncentracją, a tekst na ekranie faluje, jest to znak, że twoje oczy wołają o pomoc. Spróbuj popracować przez kilka dni w okularach i zobacz, czy odczuwasz różnicę. Jeśli nie, udaj się do okulisty i przedstaw swój problem. Pamiętaj również, by nigdy nie nosić soczewek, jeśli cierpisz na infekcje lub zapalenie spojówek – w tej sytuacji ciało obce w twoim oku może jeszcze pogorszyć sprawę. Jeśli zauważasz uczulenie na soczewki lub inne niepokojące objawy związane z ich noszeniem, skonsultuj się z okulistą.