Jak radzić sobie z uporczywą zgagą?
Zgaga, czyli refluks żołądkowo-przełykowy, to charakterystyczne pieczenie w klatce piersiowej połączone z kwaśnym odbijaniem, które może utrzymywać się nawet przez kilka godzin. Schorzenie to powiązane jest bezpośrednio z podrażnieniem przełyku przez kwasy żołądkowe. Upośledzenie czynności zwieracza znajdującego się przy ujściu przełyku do żołądka powoduje, że otwiera się on zbyt często lub zbyt szeroko, umożliwiając kwaśnej treści żołądkowej cofanie się do przełyku. Jak wyeliminować problem zgagi?
Zmiana diety
Aby pozbyć się zgagi, należy zmienić dietę. Za zwiotczenie zwieracza przełyku odpowiadają takie produkty jak m.in. pomidory, cytrusy, cebula, czosnek, kawa, mięta, alkohol oraz czekolada. Niekorzystny wpływ mają również tłuste potrawy oraz niektóre leki. Do rozluźnienia zwieracza przełyku przyczynia się także palenie papierosów. Zgagę można łagodzić ogólnie dostępnymi lekami, jednak zamiast faszerować się tabletkami, lepiej wyeliminować problem u podstaw. Unikaj więc wyżej wspomnianych produktów, zwłaszcza jeśli zauważasz wystąpienie zgagi po którymś z nich.
Ziołolecznictwo
Zamiast sięgać po tabletki zobojętniające kwas żołądkowy, warto wybrać naturalne zioła mające te same właściwości. Sięgnij po napar z rumianku lub imbiru lekarskiego, które szybko i naturalnie poradzą sobie ze zgagą. Refluks żołądkowo-przełykowy może towarzyszyć również sytuacjom stresowym, dlatego warto postarać się wyeliminować ten problem, zadbać o zdrowy sen i czas dla siebie. Niektórzy sądzą, że spożycie mleka lub mięty eliminuje zgagę – jest to nieprawda! Produkty te mogą jedynie nasilić problem, więc nigdy nie sięgaj po nie, kiedy wystąpi refluks. Zgaga może często towarzyszyć również ciąży, kiedy płód wywiera nadmierne ciśnienie na żołądek – w tym przypadku nie należy łagodzić objawów na własną rękę, lecz skonsultować się z lekarzem.
Co zrobić, jeśli zgaga nie ustąpi?
Zgaga może być również objawem poważnych chorób, więc jeśli nasila się lub nie ustaje, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli refluks żołądkowo-przełykowy nasila się podczas wysiłku, może to oznaczać choroby kardiologiczne, a gdy zauważasz objawy towarzyszące, takie jak biegunka, silny ból brzucha, smoliste stolce lub wymioty, zgłoś się do lekarza – może to być zwiastun zawału lub objaw zapalenia żołądka. Przewlekła zgaga może doprowadzić nawet do raka żołądka lub wrzodów żołądka, dlatego nie lekceważ jej i skonsultuj się z lekarzem, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu zaleci specjalistyczne badania lub przepisze leki na receptę.