Alternatywne metody radzenia sobie z bólem głowy

Większość Polaków bóle głowy leczy tabletkami powszechnie dostępnymi w aptekach, drogeriach i marketach. Należy mieć jednak świadomość, że nie jest to zdrowe dla naszego organizmu. Co więcej, częste zażywanie tabletek na ból głowy sprawia, że stajemy się na nie odporni, a tym samym lek nie działa i jesteśmy zmuszeni używać mocniejszych substancji, które mogą wykończyć nasze narządy wewnętrzne. Z silnymi migrenami należy udać się do lekarza, gdyż mogą mieć one poważne podłoże. Jeśli jednak bóle głowy dopadają cię raz na jakiś czas i nie chcesz stosować tabletek, możesz wypróbować metody alternatywne, takie jak aromaterapia, akupresura czy ziołolecznictwo.

Aromaterapia

Stosowana coraz powszechniej aromaterapia ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. W zależności od wybranego olejku eterycznego możemy załagodzić objawy kataru, a także uporać się z bezsennością, stresem i brakiem koncentracji. Aromaterapia może być również pomocna w naturalnym leczeniu bólu głowy. Jaki olejek eteryczny wybrać? Na ból głowy pomogą olejki o zapachu lawendy, rozmarynu oraz mięty pieprzowej. Olejków nie stosujemy doustnie ani bezpośrednio na skórę – rozcieńczamy je w oleju nośnym, np. oleju słonecznikowym, migdałowym lub oliwie z oliwek, i wmasowujemy kolistym ruchem w skronie, zagłębieniach obok oczu, nad karkiem i za uszami. Przy silnych bólach głowy można zastosować kompresy z dodatkiem olejków eterycznych, które zadziałają relaksująco i rozluźniająco.

Akupresura

Uciskanie niektórych miejsc na ciele może załagodzić bóle głowy. Akupresurę można łączyć z aromaterapią lub uciskać skórę bez stosowania olejków eterycznych. Złagodzić ból głowy pomoże ucisk miejsca pomiędzy brwiami (punkt główny regulator tylny 24.5) przez ok. 2 minuty. Skuteczne jest również uciskanie zlokalizowanego na stopach punktu wątroba 3 przez minutę lub punktu jelito grube 4 umiejscowionego na dłoni. Nie zaleca się uciskania punktu jelito grube 4 kobietom w ciąży.

(Wielki poradnik medyczny dla każdego, Amber, Warszawa 1998, s. 172)

Ziołolecznictwo

Uporczywy ból głowy załagodzą tabletki ze złocienia, który rozszerza naczynia kurczące się przy bólu głowy. Przy ostrym ataku bólu można zażyć jednorazowo 3 kapsułki złocienia, nie spożywając jednak więcej niż 12 kapsułek w ciągu doby. Z bólem głowy poradzić sobie może również mieszanka głogu, bukwicy leśnej, lipy, kory kaliny i tarczycy spożywana 3 razy dziennie. Równie korzystnie działa nalewka z tychże ziół. Ból głowy może być również objawem przemęczenia, więc jeśli powyższe metody nie skutkują, zrelaksuj się i wyśpij.