Przyczyny cukrzycy ciążowej i sposoby jej leczenia

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, zapewne poinformowano Cię o tym, co może dziać się nie tylko z Swoim organizmem, ale także z maluszkiem, którego nosisz pod sercem. Wystraszyłaś się? Niepotrzebnie. Obecnie leczona cukrzyca ciążowa nie zagraża ani Tobie, ani dziecku. Jeśli jednak nie podejmiesz leczenia, skutki mogą Cię zaskoczyć.

Skąd bierze się cukrzyca ciążowa?

Zastanawiasz się, dlaczego akurat Ciebie spotkało to schorzenie? Przecież nikt w Twojej rodzinie nie chorował, a Ty zawsze dbałaś o dietę i odpowiednią ilość ruchu? Okazuje się, że w niektórych przypadkach nie można jasno określić, dlaczego pojawiła się cukrzyca ciążowa. Wiadomo jednak, że jesteś w obszarze zagrożenia, jeżeli:

  • w Twojej rodziny któraś z mam miała już cukrzycę ciążową
  • urodziłaś już dziecko, którego waga przekraczała 4,5 kg
  • masz nadwagę
  • chorujesz na PCOS

Jak leczyć cukrzycę ciążową?

Zapewne lekarz, który stwierdził u Ciebie zachorowanie na cukrzycę ciążową, zapewnił Cię, że można ją skutecznie leczyć. Miał absolutną rację. Odpowiednio prowadzona pacjentka może z powodzeniem urodzić zdrowe dziecko, jak również pozbyć się schorzenia po porodzie. Wystarczy, że zastosuje się do kilku zasad, które przekazał jej lekarz.
Pierwszym krokiem, jaki powinnaś podjąć wraz z lekarzem, to udanie się do specjalistycznej przychodni, w której nad Waszym zdrowiem będzie czuwał nie tylko położnik, ale przede wszystkim diabetolog, neonatolog oraz dietetyk, który ustali dla Ciebie odpowiednią dietę. Jeżeli będziesz się do niej stosować, leczenie farmakologiczne wcale nie musi być konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *