dentysta dziecięcy

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty

Dzieci też muszą chodzić do dentysty. Najlepiej jest wybrać się z dzieckiem do lekarza odpowiednio wcześniej, aby się z dentystą zapoznało. Dobrym powodem może być pojawienie się pierwszych zębów. Niektórzy rodzice zabierają dziecko do dentysty dopiero gdy pojawia się ból zęba, próchnica lub ubytki – to o wiele za późno!

Kiedy po raz pierwszy zabrać dziecko do dentysty?

Na pierwszą wizytę u dentysty z dzieckiem można wybrać się zaraz po rozpoczęciu ząbkowania. Będzie to bardziej wizyta dla rodziców niż dla dziecka. Dziecko nie do końca zrozumie celu tej wycieczki, jednak będzie się już oswajać z gabinetem oraz lekarzem. Dzięki pozytywnym skojarzeniom, dziecko nie będzie bać się kolejnych wizyt. Regularne odwiedzanie dentysty dziecięcego pomoże w utrzymaniu zębów w dobrym stanie oraz uniknięcie kłopotliwego leczenia w przyszłości.

Dentysta dziecięcy – jak wygląda pierwsza wizyta?

Podczas pierwszej wizyty dentysta dziecięcy podpowie rodzicom jak dbać o zęby, jakie środki do higieny jamy ustnej wybierać. Poruszy też temat tego jak często i jaką techniką myć zęby. Dobry dentysta powinien też wspomnieć o odpowiedniej diecie oraz o czynnikach, które mogą wpłynąć na wady zgryzu (smoczki, ssanie palca).

Przygotuj dziecko do pierwszej wizyty

Nie strasz!

Twoje dziecko ma już wszystkie zęby i rozumie co się dookoła niego dzieje? Jeśli dopiero teraz wybierasz się na pierwszą wizytę, postaraj się nie przenosić negatywnych skojarzeń z dentystą na psychikę dziecka. Nie wolno dziecku opowiadać o swoich bolesnych przeżyciach czy paraliżującym strachu. Straszenie dziecka wywołuje w nim niepotrzebny lęk i może doprowadzić do braku współpracy lub nawet napadów paniki.

Porozmawiaj!

Co najlepiej jest zrobić przed pierwszą wizytą? Porozmawiaj z dzieckiem o tym dokąd dokładnie idziecie i w jakim celu. Postaraj się opisać jak będzie wyglądała wizyta. Wspomnij o fotelu, o lampie i o tym, że dentysta obejrzy ząbki. Dobrym pomysłem jest czytanie z dzieckiem bajek, które w przystępny sposób opisują jak ważna jest taka wizyta, jednocześnie pokazując, że nie ma się czego bać.

Dentysta dziecięcy ma często gabinet umeblowany i udekorowany w kolorowy sposób. Zachęcające wnętrze, wyposażone w zabawki zadziała na dziecko zachęcająco. Często taki dentysta ma też bardzo “dziecięce” wyposażenie, jak np. fotel dentystyczny w kształcie smoka. Zdecydowanie ułatwia to zdobycie zaufania małych pacjentów.