Peruki damskie i męskie – dodatki z historią

Na jakość naszych włosów ma wpływ wiele czynników. Niestety niekiedy, na wskutek wewnętrznych i zewnętrznych, niezależnych od nas przyczyn może się zdarzyć, że bezpowrotnie lub na pewien czas stracimy włosy. Wówczas jedynym sposobem na przywrócenie odpowiedniej aparycji okazuje się peruka. Ale nie musi to być powód do zmartwienia. Zarówno peruki damskie, jak i męskie, to dziś prawdziwe dzieła sztuki fryzjerskiej.

Peruki, wady i zalety

Gęstość, tempo wzrostu, kolor i kształt naszych włosów dziedziczymy po przodkach. Nasze geny mają wpływ na naszą fryzurę prawdopodobnie w największym stopniu. Ale to nie wszystkie czynniki, które decydują o jakości naszego owłosienia. Niemałe znaczenie ma też kwestia miejsca na ziemi, z którego pochodzimy, a więc i żywność, która jest dostępna w danym miejscu, a także czynniki, na które nasze włosy były wystawiane od czasu dzieciństwa – np. działanie słońca, czy wysokich bądź niskich temperatur. Wpływ ma także i nasz wiek. Z biegiem czasu włosy stają się słabsze – i jest to proces nieunikniony. Między innymi w takiej właśnie sytuacji zmuszeni jesteśmy sięgnąć po perukę.

Peruki damskie i peruki męskie – odrobina historii

Peruka to fryzura ze sztucznych włosów. Wyróżniamy peruki naturalne – z włosów pochodzenia ludzkiego lub zwierzęcego oraz peruki syntetyczne. Od niepamiętnych czasów peruki obecne są w kulturze, noszone głównie ze powodów estetyczny lub zawodowych, a ich kształt zgodny jest z zaleceniami obowiązującej w danym momencie mody. Peruki damskie i peruki męskie noszono już w starożytnym Egipcie, aby chronić ogolone głowy przed słońcem. W powszechnym użyciu były wśród Asyryjczyków, Fenicjan, Greków i Rzymian. Wówczas były to jeszcze wyłącznie peruki naturalne, nie znano bowiem jeszcze tworzyw sztucznych.

Nieodzowny element stroju

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego o perukach w Europie Zachodniej zapomniano na tysiąc lat, aż w XVI wieku moda odrodziła się jako sposób na zrekompensowanie wypadających włosów lub poprawę wyglądu. Modę dyktowali monarchowie. Angielska królowa Elżbieta I nosiła rudą perukę, przypominającą kręcone włosy w stylu „rzymskim”. We Francji modę na tego rodzaju dodatki wprowadził Ludwik XIII. Peruki stopniowo stawały się obowiązkowym dodatkiem do odzieży męskiej dla osób o określonej randze społecznej. Stały się modnymi dodatkami. Przez przedstawicieli niektórych zawodów, jako część kostiumu lub uniformu – na przykład przez prawników w niektórych krajach noszone są do dziś.

Peruka naturalna czy sztuczna?

Na początku drugiej połowy XX wieku peruki zyskały na popularności jako ekstrawaganckie dodatki, zwłaszcza w modzie damskiej. Wiązało się to z wejściem do produkcji na szeroką skalę włókien syntetycznych. Ze swoich peruk słyną Cher czy Lady Gaga. Zarówno peruka naturalna, jak i peruka sztuczna to dziś doskonały sposób na poprawę wyglądu. Zarówno te z włosów, jak i z tworzywa sztucznego mogą także stać się sposobem na ekspresję naszej osobowości, kreowanie własnego stylu i wizerunku, co dotyczy zwłaszcza osób pracujących w branżach kreatywnych, np. związanych z przemysłem rozrywkowym.