Niewinne nawyki – jak mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu?

Często nie zastanawiamy się nad powtarzanymi każdego dnia czynnościami, które wchodzą nam w nawyk. Okazuje się, że wiele z nich może mieć bardzo szkodliwe konsekwencje zdrowotne. Przekonaj się, czy ciebie również dotyczą poniższe szkodliwe nawyki i postaraj się wyeliminować je ze swojego życia.

Zakładanie nogi na nogę

Od pewnego czasu krytycznie mówi się o popularnym szczególnie wśród pań zakładaniu nogi na nogę. Niestety jest to widok kuszący i ładnie wyglądający, dlatego trudno pozbyć się tego nawyku. Wiele kobiet uważa również, że wygodniej siedzi im się z założoną nogą na nogę. Jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania? Zakładanie nogi na nogę może powodować nadciśnienie oraz żylaki – warto więc następnym razem zastanowić się, zanim usiądziemy w tej pozycji.

Obgryzanie paznokci

Są takie osoby, które obgryzają paznokcie od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat i zupełnie już tego nie kontrolują. Warto jednak wyzbyć się tego nawyku, gdyż wkładając palce do ust, wnosimy do naszego organizmu bakterie, które znajdują się na klawiaturze, stole, a także wózkach w supermarketach, klamkach i innych przedmiotach. Częste obgryzanie paznokci może również skutkować dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego.

Gryzienie ołówka

Nawyk, jakim jest gryzienie ołówka, szczególnie zauważyć można wśród uczniów i studentów, którzy często robią to nieświadomie lub z nudów. Oprócz tego, że wprowadzając do ust ołówek, pozwalamy różnorakim bakteriom dostać się do naszego organizmu, to jeszcze możemy uszkodzić sobie zęby. Do nawyków, które mają szkodliwy wpływ na zęby, należą również otwieranie piwa zębami oraz odgryzanie taśm i metek, zamiast odcinania.

Żucie gumy

Są osoby, które aby odświeżyć oddech, sięgają po Tic Taca, lecz są i tacy, którzy z zapamiętaniem potrafią żuć gumę do żucia nawet przez kilka godzin. Warto wyzbyć się tego nawyku, który może prowadzić do nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego, co skutkuje nieestetycznym zniekształceniem twarzy. Odruch żucia pobudza również produkcję kwasów żołądkowych, co może skutkować zgagą i biegunkami.

Noszenie torby na jednym ramieniu

Jeśli raz na jakiś czas zawiesisz lekką torbę na jednym ramieniu, nic się nie stanie. Są jednak osoby, które na jednym ramieniu notorycznie noszą ciężkie torby wypełnione zakupami lub książkami, przez co ich sylwetka pochyla się w jedną stronę i zniekształca. Co więcej, może to skutkować częstymi bólami pleców i zwyrodnieniom kręgosłupa. Aby temu zapobiec, kup plecak (lecz używaj obu szelek!) lub przewieś torbę przez głowę, czym zrównoważysz obciążenie.