Grypa żołądkowa – jak radzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami?

Niemal każdy z nas choć w raz życiu zmagał się z popularną „jelitówką”, zwaną również grypą żołądkową, która w praktyce nie ma żadnego związku z grypą. Jest to zakażenie przewodu pokarmowego objawiające się nudnościami, wymiotami i biegunką, a często również gorączką i osłabieniem. Choroba trwa najczęściej 2-4 dni i w tym czasie można leczyć się domowymi sposobami, które mają na celu złagodzenie objawów. Należy pamiętać, by udać się do lekarza, jeśli objawy nie ustąpią po upływie 4 dni. O czym trzeba pamiętać podczas grypy żołądkowej?

Nawodnienie

Głównym problemem w takcie biegunki jest odwodnienie, należy więc zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu przez przyjmowanie płynów i elektrolitów. Odwodnienie można łatwo rozpoznać, szczypiąc skórę na przedramieniu – jeśli nie odzyskuje sprężystości, oznacza to, że doszło do poważnego odwodnienia, które może prowadzić nawet do niewydolności nerek. W tym wypadku należy udać się do szpitala, gdzie poziom wody zostanie wyrównany i podane zostaną niezbędne elektrolity.

Odpoczynek

Nawet nie myśl o pójściu do pracy z grypą żołądkową! Jeśli to zrobisz, zaszkodzisz nie tylko sobie, ale również swoim współpracownikom, gdyż wirus grypy żołądkowej bardzo szybko się rozprzestrzenia drogą kropelkową i pokarmową. Najlepiej przez kilka dni zostać w domu, by upewnić się, że pozbyliśmy się wirusa i nie będziemy musieli biegać co chwilę do toalety. Pozostając w domu, należy położyć się do łóżka i przyjmować płyny oraz (w razie potrzeby) leki przeciwgorączkowe. Można również przyjmować leki przeciwbiegunkowe oraz przeciwwymiotne, lecz należy pamiętać, by stosować je w rozsądnych ilościach. Uważaj, aby osłabienia organizmu wywołanego grypą żołądkową nie wykorzystały bakterie i wirusy, które mogą zaatakować system odpornościowy i wywołać kolejną infekcję.

Profilaktyka

Niektóre osoby w ogóle nie są podatne na rotawirusy, z kolei inne każdego roku chorują na grypę żołądkową i jest to kwestia bardzo indywidualna. Grypą żołądkową można łatwo się zarazić, dlatego warto wiedzieć, co należy robić, by strzec się wirusa, szczególnie jeśli choruje osoba z naszego bliskiego otoczenia – współlokator, małżonek lub współpracownik. Pamiętaj, że jeśli istnieje wysokie ryzyko zachorowania, powinniśmy myć ręce znacznie częściej, wietrzyć pomieszczenia i nie używać tych samych ręczników, sztućców oraz naczyń, co osoba chora. Aby ustrzec małe dzieci przed rotawirusami, które są odpowiedzialne za wywoływanie grypy żołądkowej, możemy je zaszczepić między 6. a 24. tygodniem życia.