Jak leczyć zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to choroba oczu, która najczęściej spowodowana jest pojawieniem się wirusów lub bakterii w okolicach błony śluzowej powieki. Istnieje również możliwość wystąpienia alergicznego zapalenia spojówek, które ujawnia się na skutek czynników uczulających w bliskim otoczeniu. Czym objawia się zapalenie spojówek? Jak leczyć zapalenie spojówek? Czy zapalenie spojówek to schorzenie przewlekłe? Czy krople ze świetlikiem na zapalenie spojówek to odpowiedni lek? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej! 

Podstawowe objawy zapalenia spojówek 

Istnieje kilka podstawowych objawów zapalenia spojówek, które pozwolą nam na postawienie wstępnej i samodzielnej diagnozy. Objawy te dzielimy na podmiotowe oraz przedmiotowe. Objawy podmiotowe to przede wszystkim światłowstręt, pieczenie oraz świąd w obrębie okolicy oka. Objawy przedmiotowe to:

  • łzawienie,
  • przekrwienie gałek ocznych,
  • zaczerwienienie widoczne w okolicy oczu,
  • obrzęk powiek, 
  • wydzielina ropna. 

Najczęstszym objawem zapalenia spojówek jest jednak przekrwienie oczu, często jednak przekrwienie spojówkowe mylone jest z przekrwieniem rogówkowym. Przekrwienie spojówkowe występuje w obrębie obwodu. Dodatkowo przekrwienie spojówkowe sprawia, że rozszerzone naczynia krwionośne widoczne w oku, poruszają się wraz ze spojówką np. podczas rozchylenia dolnej powieki. 

Preparaty wykorzystywane do leczenia zapalenia spojówek

Leki, które pacjent cierpiący na zapalenie spojówek powinien stosować, różnią się w zależności od czynnika, który wywołał zapalenie. Bakteryjne zapalenie spojówek wymaga przyjmowania antybiotyku w formie żelu, maści lub kropli do oczu, który pozwoli pozbyć się źródła schorzenia. W przypadku gdy zapalenie spojówek jest w początkowej fazie, zaleca się stosowanie produktów takich jak napar z rumianku czy krople ze świetlikiem na zapalenie spojówek. Łagodzące krople ze świetlikiem na zapalenie spojówek niwelują objawy takie jak świąd czy pieczenie oczu. Można je również stosować dodatkowo z otrzymanym od lekarza antybiotykiem, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań. 

Ile trwa leczenie? 

Całkowite wyleczenie zapalenia spojówek, może trwać nawet kilka tygodni. Zazwyczaj po dwóch, trzech dniach od zastosowania preparatów, ustępują objawy takie jak świąd, pieczenie i zaczerwienienie. Wszystkie objawy, które pojawiły się na skutek zapalenia spojówek powinny zniknąć po około tygodniu od zastosowania preparatów łagodzących. Osobom, które chorują na zapalenie spojówek zaleca się odstawienie szkieł kontaktowych, nakładanie zimnych okładów na okolice oczu, mycie oczu delikatnymi, najlepiej hipoalergicznymi preparatami.