Co warto wiedzieć o kawie? Ciekawostki dla prawdziwych koneserów

Wiele osób twierdzi, że kawa jest napojem bogów. Jej aromatyczny zapach pobudza do życia nie tylko o poranku. Co warto wiedzieć o kawie? Jakie są najciekawsze fakty o tym popularnym napoju?

Kawa jest napojem pochodzącym z Etiopii. Przygotowywana jest z ziaren, które są wcześniej palone, a następnie mielone. Najczęściej podawana jest jako gorący i aromatyczny napój. Do Europy została sprowadzona w XVI wieku. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w XVII w. jako kawa po turecku.

Krótka historia kawy

Ziarna kawowca były znane już w starożytności. Około 1000 lat p.n.e. spożywane najprawdopodobniej przez lud Oromo z masłem i solą. Zbierano je, lecz nie uprawiano. Po raz pierwszy ziarna kawy zostały zaparzone w Jemenie w XIII lub XIV wieku. Wtedy również został opracowany przepis na parzenie tego napoju. Początkowo kawa budziła wiele kontrowersji na Bliskim Wschodzie, co spowodowało jej zakaz spożywania w Mekce i w Kairze. Jednak został szybko zniesiony.

W 1554 roku w Stambule powstała pierwsza kawiarnia. W Europie napój został rozpowszechniony przez Leonarda Rauwolfia, który zasmakował w nim dzięki swojej 3-letniej podróży na Bliski Wschód. Prosper d’Arpino był kolejną osobą, która przyczyniła się do rozprzestrzeniania kawy w Europie Zachodniej. Początki kawy w Europie nie należały do najłatwiejszych, ponieważ pochodziła z krajów muzułmańskich, dlatego była zakazana przez Kościół Katolicki. Dopiero papież Klemens VIII ochrzcił kawę, co spowodowało wzrost jej popularności w całej Europie.

Najdroższa kawa na świecie

Czy wiesz, że najdroższa kawa na świecie to Kopi Luwak? Kilogram tej kawy kosztuje 1000 Euro. Produkowana jest w specyficzny sposób. Gdy owoce kawowca są dojrzałe, to spożywane są przez łaskuna, który zjada tylko miąższ, a ziarna wydala wraz z odchodami. Następnie są one wyciągane z jego kału.

Niepowtarzalny smak kawy spowodowany jest tym, że ziarna w przewodzie pokarmowym łaskuna są odpowiednio namoczone i zaczynają kiełkować. Podczas tego procesu wydzielane są enzymy, które rozkładają zapasowe białko i cukry, co powoduje powstawanie słodu jęczmiennego, dzięki temu kawa jest słodsza. Dlatego uważana jest za najsmaczniejszą na świecie. Początki najdroższej kawy na świecie sięgają końca XIX w. z Indonezji.

Kawa jako lek na depresję

Kawa poprawia samopoczucie – zwłaszcza u kobiet. Potwierdziły to badania przeprowadzone w 2011 roku na Harvardzie. Udowodniły one, że panie pijące dwie do trzech filiżanek kawy dziennie są o 15% mniej narażone na występowanie depresji, w ciągu najbliższych 10 lat w porównaniu z kobietami, które nie piły kawy bądź spożywały ją sporadycznie.
Kawa stymuluje neuroprzekaźniki w mózgu, dzięki temu ma działanie podobne do antydepresantu. Badacze przestrzegają, aby kawy nie spożywały osoby chorujące na depresję, ponieważ kofeina może powodować problemy ze snem.

Finlandia jako lider w piciu kawy

Najwięksi kawosze na świecie mieszkają w Finlandii. W tym kraju wypija się średnio 13 kg kawy rocznie. Dla porównania Polacy wypijają około 4 kg kawy rocznie. W Skandynawii najbardziej popularna jest kawa bezkofeinowa. Może być to spowodowane tym, że w krajach nordyckich picie kawy było zabronione, ponieważ podejrzewano, że źle wpływa na płodność i efektywność pracy. Dopiero od 1823 roku kawa została zalegalizowana w krajach Skandynawskich. Wysokie podatki nałożone na ten napój również osłabiały jego popularność. Zostały zniesione dopiero w 1951 roku.

Chcesz mieć szczupłą sylwetkę? Sięgnij po kawę!

Kawa ma nie tylko świetny smak, lecz także pobudza mózg do działania. Kofeina pobudza metabolizm, dzięki temu pomaga schudnąć. Ma także działanie termogeniczne – zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej. Pozwala także zachować optymalny poziom energii i zapobiega jej spadkom, co powoduje, że rzadziej sięgasz po niezdrowe przekąski.

Wybieraj tylko kawę najwyższej jakości, taką jak np. kawa ziarnista cafè brasil. Dzięki temu możesz cieszyć się wybornym smakiem i aromatem tego napoju.