Zespół cieśni nadgarstka – najskuteczniejsze metody rehabilitacji
Czym jest zespół cieśni nadgarstka? Jak sama nazwa wskazuje to uszkodzenie ściśle związane z nieprawidłowościami anatomicznymi, jakie tworzą się w okolicy nadgarstka, a więc jego przyczyna będzie nierozerwalnie połączona z dysfunkcjami w obrębie pracy całej reki. Z reguły wynika z zapalenia kanału nadgarstka, obrzęku, przerostu więzadła oraz pogrubienia pochewek pokrywających ścięgna. Wskutek tych zmian powstaje ograniczone miejsce na nerw pośrodkowy i ścięgna mięśni zginaczy palców spowodowane uciskiem oraz niedokrwieniem tkanek. Te z kolei powodują zmiany degeneracyjne nadgarstka i dłoni.
Objawy tego zwyrodnienia są niezwykle trudne do przeoczenia. Każdy dotknięty tym urazem zacznie odczuwać drętwienie i towarzyszący temu ból w okolicach dłoni i palców. Z czasem wspomniane dolegliwości będą na tyle absorbujące, że ból może nawet wybudzić ze snu, a co za tym idzie, zacznie rzutować na późniejsze prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. W kolejnej fazie rozpoznane wcześniej mrowienie, które pojawiało się tylko w nocy, zacznie dotykać nas również w dzień, stopniowo uniemożliwiając wykonywanie codziennych obowiązków. Szczególnie dotkliwe drętwienie zacznie pojawiać się podczas cięższego wysiłku fizycznego. Ostatnia faza, której objaw mogą skutkować groźnymi zwyrodnieniami, to sporadyczne zaniki mięśniowe w otoczeniu spotęgowanych, wcześniej opisywanych symptomów.
Po przeczytaniu tego fragmentu z pewnością wielu z was może stwierdzić, że dotychczas bagatelizowane symptomy mogą być niepokojące. Czy decydować się na wizytę u fizjoterapeuty? Zdecydowanie tak!
Etapy fizjoterapii zespołu cieśni nadgarstka:
Celem leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest możliwie całkowite wyeliminowanie odczuwania bólu w obrębie całej dłoni. W przypadku decyzji o interwencji chirurgicznej, okres rekonwalescencji po zabiegu wymaga koniecznej rehabilitacji. Fizykoterapia w przypadku zespołu cieśni nadgarstka przebiega bardzo schematycznie. W pierwszej fazie ćwiczeń należy umożliwić pacjentowi jak najszybszą poprawę i mobilność ręki. Do tego celu zaleca się:
- terapię ultradźwiękami
- masaż wirowy
- ćwiczenia mające na celu poprawę ruchomości splotu ramiennego, w tym automobilzację, również w działaniu z nerwem pośrodkowym.
Doskonale sprawdzi się także krioterapia, akupunktura, elektrostymulacja oraz terapia manualna ręki.
Skontaktuj się z nami! Centrum medyczne Warszawa i Poznań zaprasza do zapoznania się z pełną ofertą rodzajów fizjoterapii! Dowiedz się więcej na https://www.rehasport.pl/service/zespol-ciesni-nadgarstka.