Jak zapobiegać infekcjom grzybiczym pochwy?
Infekcje intymne są zmorą wielu kobiet. Do najczęściej występujących należą infekcje grzybicze, które nawracają nawet kilka razy w roku. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na zabezpieczanie się przed infekcjami. Jeśli pojawiają się one u ciebie bardzo często, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który przepisze mocniejszy środek leczniczy i zaleci preparaty, które mogą być przyjmowane profilaktycznie.
Jak rozpoznać infekcję grzybiczą?
Infekcje grzybicze pochwy dają bardzo charakterystyczne objawy. Należą do nich: swędzenie, gęste, białe, grudkowate (serowate) upławy o lekkim zapachu drożdży lub mleka, a także ból podczas oddawania moczu. W czasie trwania infekcji grzybiczej pH pochwy jest niezmienne i wynosi 3,8-4,5. Jeśli zauważysz u siebie infekcję grzybiczą w początkowym stadium, możesz łagodzić objawy ogólnie dostępnymi środkami, które jednak u wielu kobiet nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Zamiast czekać na rozwój infekcji, udaj się do ginekologa, który zdiagnozuje infekcję i przepisze skuteczne środki na receptę – najczęściej jest to dopochwowy krem, którego używa się jednokrotnie i niemal natychmiast widać efekty leczenia. Leczeniem powinien zostać objęty także twój partner seksualny, jeśli odbywaliście w tym czasie stosunek. Pamiętaj, by nie lekceważyć grzybicy, gdyż nieleczona może doprowadzić do zakażenia szyjki macicy, jajowodów oraz przydatków, czego konsekwencją może być nawet bezpłodność.
Zapobieganie
Aby zapobiegać nawrotom grzybicy, niezbędna będzie zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń. Przede wszystkim zadbaj o dobry żel do higieny intymnej. Zrezygnuj z dostępnych powszechnie środków, które zawierają drażniące składniki, i wybierz żel lub balsam do higieny intymnej producenta kosmetyków naturalnych. Pamiętaj również, by każdorazowo podczas przyjmowania antybiotyku brać również probiotyk, który zadba nie tylko o żołądek, lecz również o drogi rodne. Nie zwracaj uwagi na nieodpowiedzialnych farmaceutów, którzy mówią, że wystarczy raz na jakiś czas zjeść jogurt, i 1-2 godziny po przyjęciu antybiotyku zastosuj probiotyk, który uchroni cię przed grzybem. Korzystając z toalety publicznej, nigdy nie siadaj na sedesie lub siadaj dopiero po szczelnym obłożeniu sedesu papierem toaletowym. Zadbaj również o to, by twoja bielizna była bawełniana i przewiewna i całkowicie zrezygnuj z noszenia stringów. Zrezygnuj również z częstych wizyt na basenach, a w szczególności w jacuzzi, gdzie gromadzą się trudne do usunięcia grzyby. Niestety zbytnie dbanie o higienę również może nam zaszkodzić, dlatego podmywaj się maksymalnie 1-2 razy dziennie.