Rehabilitacja – kiedy jest potrzebna i dlaczego warto się na nią wybrać?
Zastanawiasz się nad tym, czy konieczna jest w Twoim przypadku rehabilitacja? Jeśli masz w tym temacie wątpliwości, zebraliśmy niezbędne informacje, które objaśniają, kiedy potrzebna jest pomoc i dlaczego warto wybrać się na profesjonalną rehabilitację.
Jest ona dedykowana szczególnie tym osobom, które są po operacji, urazie, infekcji, straciły zdolność do normalnego funkcjonowania i cierpią na chorobę postępującą. Dzięki dobrze przeprowadzonej rehabilitacji, pacjent może w krótkim czasie wrócić do sprawności.
Rehabilitacja – w czym tak naprawdę pomaga?
Rehabilitacja jest procesem niezwykle złożonym. Pomaga zwalczyć objawy, które negatywnie wpływają na jakość życia i uniemożliwiają normalną sprawność. Dysfunkcje, które powodują niepełnosprawność, mogą pojawić się na każdym etapie życia. Wynikają często z przebytej choroby czy wypadku. Bywa, że dzieci od razu po urodzeniu mają stwierdzone wady. Dlatego też nie warto odkładać na później procesu rehabilitacji, bowiem to dzięki niemu możemy zyskać dobre samopoczucie i zdrowie.
Kluczowym momentem jest wizyta u specjalisty. Może to być ortopeda warszawa bądź fizjoterapeuta. Rozpoznają oni indywidualne potrzeby pacjenta oraz dojdą do tego, skąd wynika utrata zdolności do normalnego funkcjonowania. Lekarze w dalszych krokach wyznaczą cel terapii. Zawiera ona zarówno opis choroby czy urazu, jak i szczegóły dotyczące leczenia. Ważne jest kompleksowe podejście do schorzenia, ponieważ ograniczenie funkcji ruchowych może wywoływać nawet problemy ze zdrowiem psychicznym.
Odwieczne pytanie – czy naprawdę potrzebuję pomocy rehabilitanta?
Pacjenci bardzo często stawiają sobie pytanie, czy aby na pewno pomoc rehabilitanta i idąca za tym rehabilitacja są koniecznością. Proces ten jest złożony i składa się z wielu działań, które obejmują nie tylko specjalne zabiegi czy ćwiczenia w ośrodku, ale także zmianę codziennych nawyków oraz domową rehabilitację na co dzień. Dzięki takiemu podejściu przywrócimy sprawność fizyczną oraz psychiczną i społeczną. To warunek, by przywrócić sobie mobilność, gdy cierpimy na różnorodne choroby – nawet tkanki chrzęstnej jak np. chondromelacja rzepki. Wybierz się do specjalisty i pozwól, by ocenił on samodzielnie realną potrzebę skorzystania z rehabilitacji.