Pięć domowych sposobów na bolesną wysypkę

Bolesna wysypka może zdarzyć się każdemu i wynikać z różnych przyczyn. Do tych najczęstszych należą różnego rodzaju alergie, stres i podrażnienia np. słoneczne. W takich przypadkach można ratować się domowymi sposobami. Kiedy jednak przyczyna jest poważniejsza należy bezwzględnie zwrócić się do specjalisty.

Czym jest wysypka?

Wysypka to zmiana skórna o różnych przyczynach. Może mieć formę plamek, grudek, pokrzywki, bąbli, a nawet pęcherzyków. Bolesna wysypka może wystąpić również na skutek choroby, jak np. łuszczycy czy liszaju lub po ukąszeniach przez owady. Tego typu zmiany mogą pojawić się na całym ciele, jednak zazwyczaj umiejscawiają się na kończynach, brzuchu, klatce piersiowej, szyi i twarzy. Jako, że przyczyny są różne, leczy się je na wiele sposobów. Zazwyczaj stosowane są leki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, leki przeciwhistaminowe i nawilżające. Lekarzem, który rozpozna i zapisze odpowiednie leki jest dermatolog lub alergolog.

 

Sposoby na wysypkę

Bolesna wysypka to zmora, która potrafi spędzić sen z oczu i spokój z umysłu. Jeżeli pojawia się na skutek stresu, podrażnienia albo są to zwykłe potówki, można zastosować domowe metody: proste i skuteczne.

  1. Rumianek

Napar z rumianku jest starym, sprawdzonym i skutecznym sposobem na wysypki, który łagodzi jej objawy. Wystarczy zamoczyć wacik w chłodnym naparze i przyłożyć do skóry.

  1. Soda oczyszczona

Najprostszym sposobem jest przygotowanie kąpieli z dodatkiem sody. Jest to doskonały sposób na łagodzenie stanów zapalnych, pieczenia i swędzenia.

  1. Jogurt naturalny

Wystarczy przyłożyć zimny jogurt do skóry pokrytej bolesną wysypką, choćby za pomocą wacika, by zmniejszyć ból i poczuć przyjemną ulgę. Wapń wspomaga regenerację skóry.

  1. Płatki owsiane

To również jedna ze starych metod. Garść płatków owsianych należy zagotować z niewielką ilością wody na gęstą masę, a po ostudzeniu nałożyć na tkaninę lub wacik i przyłożyć do skóry.

  1. Aloes

Jest to doskonały sposób na zapalenia i bolesne wysypki. Miąższ z łodygi aloesu należy przyłożyć do skóry, a przyniesie oczekiwane efekty.