Alternatywne metody radzenia sobie z bólem głowy
Większość Polaków bóle głowy leczy tabletkami powszechnie dostępnymi w aptekach, drogeriach i marketach. Należy mieć jednak świadomość, że nie jest to zdrowe dla naszego organizmu. Co więcej, częste zażywanie tabletek na ból głowy sprawia, że stajemy się na nie odporni, a tym samym lek nie działa i jesteśmy zmuszeni używać mocniejszych substancji, które mogą wykończyć nasze narządy wewnętrzne. Z silnymi migrenami należy udać się do lekarza, gdyż mogą mieć one poważne podłoże. Jeśli jednak bóle głowy dopadają cię raz na jakiś czas i nie chcesz stosować tabletek, możesz wypróbować metody alternatywne, takie jak aromaterapia, akupresura czy ziołolecznictwo.
Aromaterapia
Stosowana coraz powszechniej aromaterapia ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. W zależności od wybranego olejku eterycznego możemy załagodzić objawy kataru, a także uporać się z bezsennością, stresem i brakiem koncentracji. Aromaterapia może być również pomocna w naturalnym leczeniu bólu głowy. Jaki olejek eteryczny wybrać? Na ból głowy pomogą olejki o zapachu lawendy, rozmarynu oraz mięty pieprzowej. Olejków nie stosujemy doustnie ani bezpośrednio na skórę – rozcieńczamy je w oleju nośnym, np. oleju słonecznikowym, migdałowym lub oliwie z oliwek, i wmasowujemy kolistym ruchem w skronie, zagłębieniach obok oczu, nad karkiem i za uszami. Przy silnych bólach głowy można zastosować kompresy z dodatkiem olejków eterycznych, które zadziałają relaksująco i rozluźniająco.
Akupresura
Uciskanie niektórych miejsc na ciele może załagodzić bóle głowy. Akupresurę można łączyć z aromaterapią lub uciskać skórę bez stosowania olejków eterycznych. Złagodzić ból głowy pomoże ucisk miejsca pomiędzy brwiami (punkt główny regulator tylny 24.5) przez ok. 2 minuty. Skuteczne jest również uciskanie zlokalizowanego na stopach punktu wątroba 3 przez minutę lub punktu jelito grube 4 umiejscowionego na dłoni. Nie zaleca się uciskania punktu jelito grube 4 kobietom w ciąży.
Ziołolecznictwo
Uporczywy ból głowy załagodzą tabletki ze złocienia, który rozszerza naczynia kurczące się przy bólu głowy. Przy ostrym ataku bólu można zażyć jednorazowo 3 kapsułki złocienia, nie spożywając jednak więcej niż 12 kapsułek w ciągu doby. Z bólem głowy poradzić sobie może również mieszanka głogu, bukwicy leśnej, lipy, kory kaliny i tarczycy spożywana 3 razy dziennie. Równie korzystnie działa nalewka z tychże ziół. Ból głowy może być również objawem przemęczenia, więc jeśli powyższe metody nie skutkują, zrelaksuj się i wyśpij.