Zapoznaj się ze wspaniałymi właściwościami miodu lipowego
Miód lipowy to jeden z częściej spotykanych w Polsce miodów, chociaż nie jest tak łatwy w uzyskaniu przez pszczelarzy jak niektóre inne gatunki. Nie wszyscy jednak znają liczne i bardzo dobroczynne właściwości miodu lipowego. Zapoznaj się więc z nimi i doceń jego działanie oraz wspaniały smak.
Kiedy zbierany jest miód lipowy?
Miód lipowy zbierany jest kilka dni po tym jak lipy przestaną produkować nektar. W Polsce lipy jak każdy może się domyślić kwitną głównie w lipcu, chociaż część zaczyna już czerwcu, więc właśnie wtedy powstaje najlepszy miód lipowy. Oczywiście w różnych regionach kraju jest to tydzień lub nawet dwa prędzej lub później, ale dużo wcześniej nie ma co liczyć na świeży miód lipowy.
Właściwości miodu lipowego
Miód lipowy jest dostępny u wszystkich dobrych dostawców miodu, więc każdy może stosować go w celu zwiększenia swojej odporności oraz ogólnej poprawy stanu zdrowia. Jakie zatem są lecznicze właściwości miodu lipowego?
Przede wszystkim jest to miód minimalnie mniej kaloryczny w porównaniu z innymi gatunkami. Tak jak wszystkie miody zawiera dużo mikroelementów oraz makroelementów. Są to między innymi magnez, chlor, potas, mangan, witaminy z grupy B oraz całe mnóstwo innych wartościowych składników takich jak enzymy, kwasy czy olejki eteryczne.
Najważniejsze działania zdrowotne miodu lipowego to między innymi:
- pozytywny wpływ na układ nerwowy, ze szczególnym uwzględnieniem nerwic, nadpobudliwości oraz bezsenności;
- dobroczynny wpływ na skórę, redukcja podrażnień, oczyszczanie oraz działanie antyseptyczne;
- rozkurczające i uspokajające działanie na serce i układ krwionośny;
- działanie moczopędne, które prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi;
- łagodzenie infekcji górnych dróg oddechowych;
- Zatem biorąc pod uwagę tak liczne i wspaniałe właściwości miodu lipowego z pewnością będzie to bardzo udany zakup, który pozwoli nam poprawić zarówno stan naszego zdrowia, jak i nasz nastrój, dzięki swojej słodyczy, która z pewnością zadowoli każdego łasucha.