Korony porcelanowe – co warto o nich wiedzieć?
Przeglądając oferty gabinetów dentystycznych ze Szczecina tudzież Warszawy, z pewnością zetkniemy się z pojęciem koron porcelanowych. Wypełnienia tego typu są stosowane przede wszystkim w przypadku znacznego uszkodzenia zęba wskutek złamania lub znacznego zniszczenia, spowodowanego próchnicą. Bardzo często wykorzystuje się je również po zakończeniu leczenia kanałowego, w celu odbudowy kompletnie zniszczonej korony. Gabinety stomatologii estetycznej nierzadko stosują je też przy korygowaniu powierzchniowych zmian, takich jak przebarwienia. Co więcej, korony porcelanowe są rozwiązaniem bardzo estetycznym, nie odstającym wizualnie od reszty uzębienia. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu ich temat.
Rodzaje koron porcelanowych
Gabinety, oferujące wykonanie koron porcelanowych w Warszawie, wyróżniają kilka typów tego wypełnienia. Zależnie od obszaru wymagającego odbudowy, dentysta może zaoferować nam koronę poddziąsłową, dodziąsłową lub naddziąsłową. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, istnieje możliwość skorygowania nawet najpoważniejszych ubytków, wliczając w nie sytuacje, w których z zęba pozostały wyłącznie korzenie. Należy przy tym pamiętać, że korony z porcelany wymagają osadzenia ich na odpowiednio dobranych podbudowach. Pierwszą z nich jest podbudowa ceramiczna, zapewniająca lepszą estetykę, a co za tym idzie – znakomicie sprawująca się w przypadku zębów, umieszczonych z przodu. Alternatywnym rozwiązaniem są tu podbudowy metalowe. Nie są one tak estetyczne, co ich ceramiczne odpowiedniki, lecz ich wytrzymałość jest znacznie większa. Z tego też powodu, idealnie nadają się one do umieszczenia na zębach trzonowych, położonych poza strefą estetyczną.
Wytrzymałość koron porcelanowych
Jak zauważają dentyści z największych polskich miast, na przykład Warszawy, korony porcelanowe nie mają z góry uwzględnionego okresu ważności. Są one bowiem niemal tak trwałe, jak naturalne korony zębów. Należy jednak pamiętać, że wstawienie korony nie oznacza, że znika konieczność regularnego mycia zębów. Wręcz przeciwnie – w dalszym ciągu wymagane jest tu prawidłowe szczotkowanie, zwieńczone nitkowaniem oraz przepłukaniem jamy ustnej płynem bakteriobójczym. Szczególną uwagę podczas szczotkowania powinniśmy poświęcić miejscu, w którym korona styka się z dziąsłem. Trzymając się tych zasad, z pewnością zapewnimy naszym zębom piękny, zdrowy wygląd, zaś wstawiona korona będzie w stanie służyć nam latami.