Terapia uciskiem stopniowanym – co to takiego?

Ucisk stopniowany, który znany może być również jako kompresjoterapia, to terapia, której głównym celem jest usprawnienie pracy układu krążenia kończyn dolnych. Polega ona na wykorzystaniu medycznych wyrobów uciskowych jak aries podkolanówki, pończochy czy rajstopy, które wywierają stopniowy ucisk kończyny dolnej. 

Kompresjoterapia – podstawowe informacje 

Prawidłowe dobranie rozmiaru wyrobu uciskowy np. aries podkolanówki, to podstawa terapii ucisku stopniowanego. Głównym zadaniem podkolanówki uciskowej jest ulepszenie odpływu żylnego i chłonnego w kończynie dolnej, które spowoduje zwiększenie przepływu krwi przez żyły głębokie. Terapia ta zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepic żylnych oraz niweluje dolegliwości związane ze stanami zapalnymi żył i częstym obrzękiem kończyn dolnych. Pamiętajmy jednak, że każdy wyrób medyczny i uciskowy musi być indywidualnie dobrany do każdego pacjenta i wymiarów jego kończyn dolnych. Pomiary kończyn dolnych powinny być wykonywane rano lub po kilkugodzinnym odpoczynku kończyny dolnej w pozycji leżącej. Wskazania do kompresjoterapii powinny być określone przez lekarza, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że stosowanie terapii nie wywoła żadnych, poważnych skutków ubocznych. 

Kompresjoterapia – wskazania do korzystania z terapii 

Kompresjoterapia jest bezpieczną metodą leczenia, tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza. Jeśli więc cierpimy na schorzenia takie jak zakrzepica żył czy żylaki kończyn dolnych, powinniśmy skontaktować się z naszym lekarzem prowadzącym i ustalić przebieg kompresjoterapii. Z działania kompresjoterapii mogą skorzystać również:

  • osoby narażone na wystąpienie zaburzeń żylnych spowodowane obciążeniem genetycznym,
  • osoby narażone na wystąpienie zaburzeń żylnych spowodowane pracą stojącą, pracą siedzącą oraz zmniejszoną aktywnością fizyczną,
  • osoby narażone na wystąpienie zaburzeń żylnych spowodowane otyłością, 
  • osoby, które poddały się leczeniu żył metodą przezskórną i wewnątrznaczyniową, 
  • osoby po operacji żylaków kończyn dolnych,
  • kobiety, które borykają się z obrzękiem kończyn dolnych podczas ciąży.