Czym zajmuje się ortodonta?
Ortodonta to lekarz specjalizujący się między innym narządem żucia. To fachowiec dbający na przykład o właściwy zgryz. Jeśli chcesz poprawić estetykę swojej jamy ustnej dzięki ortodoncji, to ten artykuł jest dla Ciebie. Z naszego artykułu dowiesz się, czym zajmuje się ortodonta i kto powinien zdecydować się na wizytę z takim specjalistą. Zapraszamy do lektury.
Czym zajmuje się ortodonta?
Ortodonta to lekarz, który specjalizuje się w badaniu przebiegu wzrostu i rozwoju narządu żucia, zapobieganiu nieprawidłowościom narządu żucia, leczeniu nieprawidłowości związanych z zębami, szczęką i twarzą oraz w poznawaniu warunków, które sprzyjają powstaniu infekcji.
Powyższy opis jednak nie jest wyczerpujący. Ortodonta nie zajmuje się jedynie prostowaniem zębów, ale także diagnozą pozwalającą poznać przyczyny powstania wady. Drugi aspekt jest nawet ważniejszy, ponieważ bez odpowiedniego rozpoznania lekarza poszczególne metody nie mogłyby zostać użyte. Dlatego tak szanowana jest ortodoncja. Kielce i inne duże miasta umożliwiają leczenie w taki sposób zębów.
Przykładowo leczenie wygląda w następujący sposób: pacjent ma wychylone siekacze. Aby wyleczyć wadę w jamie ustnej, pacjent otrzymuje aparat, którego zadaniem jest wycofanie siekaczy do prawidłowego położenia. Z tego względu nieustalenie przyczyn może powodować do pogłębienia się wad oraz infekcji. Może się także okazać, że nieprawidłowa diagnoza może przyczynić się do złagodzenia objawów, lecz nie do poprawy ustawienia zębów. Aparat, który dostosowuje się do indywidualnego uzębienia, z czasem odwraca wagę. Zaprzestanie noszenia aparatu może oznaczać nawrót wady. Stworzone aparaty ortodontyczne ratują także sytuacje wynikające z brakujących działań innych lekarzy wobec krzywych lub chorych zębów.
Dlaczego wady zgryzu powinny być szybko leczone?
Dobrym sposobem na wyszukanie wiarygodnej placówki leczącej wady zgryzu jest użycie internetu. Wpisz w przeglądarkę internetową nazwę miasta i usługę np. ortodoncja Kielce. Przejdźmy do sedna – wady zgryzu są leczone z powodu profilaktyki przeciwpróchnicowej, chęci zapobiegania chorób przyzębia oraz chęci poprawy czynności żucia i odgryzania.