Półpasiec – nieprzyjemny następca ospy wietrznej
Półpasiec to schorzenie, o którym słyszało zapewne wielu z nas. Choroba ta jest spowodowana działaniem tego samego wirusa, który jest odpowiedzialny za ospę wietrzną. Atakuje ona właśnie te osoby, które przez ospę przeszły, najczęściej w momencie, gdy spada efektywność układu odpornościowego. Powody takich zaburzeń są różne – mogą się one pojawić w podeszłym wieku, w wyniku przebytej chemioterapii, a nawet depresji. Samo schorzenie jest jednak bardzo kłopotliwe – oprócz bólu i świąd, półpasiec jest jednocześnie chorobą zakaźną. I chociaż zarażony nie zaczyna chorować na samego półpaśca, pojawia się u niego właśnie ospa wietrzna. Co jeszcze warto jest zatem wiedzieć na temat tej choroby?
Jak działa półpasiec?
Wirus ospy przenosi się drogą kropelkową, przez co wystarczy nam jedynie bliski kontakt z kaszlącym i kichającym chorym, aby ryzyko infekcji wzrosło. Po przebyciu ospy wietrznej, wirus, znajdujący się w zwojach nerwów czuciowych, zlokalizowanych w pobliżu kręgosłupa, przechodzi w stan uśpienia. Gdy nasz organizm zostaje osłabiony, patogen budzi się i zaczyna atakować.
Początkowo, chory może mieć wrażenie, że jest po prostu przeziębiony – pojawia się bowiem gorączka, bóle głowy oraz osłabienie. Po pewnym czasie, prawdziwe oblicze choroby daje o sobie znać – w nerwie czuciowym budzi się stan zapalny, co objawia się bardzo silnym bólem, przebiegającym wzdłuż samego nerwu. Po około 2-3 dniach, na skórze pojawia się wysypka, która stopniowo zaczyna pokrywać coraz większą powierzchnię skóry. Pojawia się ona głównie na tułowiu, na jednej połowie ciała. Półpaścowi towarzyszy także świąd, który jest szczególnie nieprzyjemny. Uczucie to ma bowiem swoje ognisko w nerwie, a nie skórze, przez co nawet drapanie nie jest w stanie sprawić, że poczujemy się odrobinę lepiej.
Jak się leczyć?
Jeśli szukamy sposobu na szybką ulgę, dobrze jest zastosować specjalne preparaty, dostępne w aptekach bez recepty. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest tu Pudroderm, który łagodzi uczucie świądu półpaśca, a także znieczula i ściąga. Nie powinniśmy jednak zwlekać z wizytą u lekarza, który, po obejrzeniu naszej skóry, zastosuje odpowiednie leczenie z udziałem antybiotyków lub zastrzyków witaminowych. Bez względu na formę naszej przypadłości, nigdy nie powinniśmy jej ignorować – aby móc wyleczyć się na dobre, konieczna jest pomoc specjalisty.