Kiedy mogą się pojawić mimowolne skurcze mięśni brzucha?
Mimowolne skurcze mięśni brzucha mogą się pojawić w każdym wieku zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Objawy tego typu mogą oznaczać problemy trawienne lub pojawienie się choroby. Z uwagi na to, że mięśnie brzucha występują w poszczególnych odcinkach, to miejsce skurczu ma duże znaczenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mimowolnych skurczy mięśni brzucha, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Mimowolne skurcze mięśni brzucha – co oznaczają?
Ludzki organizm jest niezwykle rozbudowany, dlatego między innymi mimowolne skurcze mięśni brzucha mogą być przyczyną wielu objawów. Najczęściej skurcze tego typu mogą wiązać się bezpośrednio z kondycją układu pokarmowego i moczowego oraz w przypadku kobiet, także układem rodnym. W praktyce mimowolne skurcze mięśni brzucha mogą być generowane przez nieprawidłową pracę brzucha, jelit lub żołądka. Najczęściej problemy taką partią mięśni mogą wystąpić w przypadku niewłaściwej diety, złych nawyków żywieniowych, zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, alergii pokarmowych, nietolerancji laktozy, zaparć, endometriozy u kobiet czy kamicy pęcherzyka żółciowego.
Oprócz tego, skurcze mięśni brzucha mogą pojawić się, także po krótkim zassaniu od spożycia pokarmu, jeśli organizm nie trawi konkretnego składnika. Objawy brzuszne tego typu pojawiają się również przy chorobach związanych z układem trawiennym tj. uchyłki jelita, zespół jelita drażliwego czy organiczne choroby jelit. Jeśli mimowolne skurcze mięśni brzucha są bardzo bolesne i nagłe, wtedy konieczna jest wizyta u gastrologa.
Mimowolne skurcze mięśni brzucha – objawy w ciąży
Pomimo tego, że mimowolne skurcze mięśni brzucha w stanie błogosławionym to normalne zjawisko, każdy objaw tego typu powinien być monitorowany przez lekarza prowadzącego ciążę. Bardzo często skurcze typu do złudzenia przypominają bóle menstruacyjne, które w pierwszym trymestrze mogą być wywołany przez więzadła, które się rozciągają. Skurcze brzucha mogą być skutkiem także zmian hormonalnych.