Ośrodek leczenia alkoholizmu – opieka publiczna czy prywatna?
Osoby dotknięte chorobą alkoholową oraz ich rodziny stają przed ważnym wyborem, mianowicie muszą określić sposób i miejsce leczenia. Wbrew pozorom nie jest to łatwa decyzja i zależy od kilku czynników, także ekonomicznych.
Publiczny ośrodek leczenia alkoholizmu działający na kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia oferuje opiekę bezpłatną, co może okazać się zbawienne w przypadku rodzin o niższym statusie ekonomicznym. Niestety często czas oczekiwania na przyjęcie jest długi, co w tym przypadku działa mocno na niekorzyść. Takie miejsca charakteryzują się również mało indywidualnym podejściem do pacjenta – często w sali jest nawet 6 łóżek, bardzo okrojona zostaje ilość godzin na terapię, a oddziały są przepełnione. W kwestii standardu mieszkaniowego (w tym odżywiania) również często pozostawiają wiele do życzenia.
Wady i zalety każdego z rozwiązań
Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu zwykle wiąże się z opieką pełnopłatną. Co w zamian za to otrzymujemy? Pensjonariusze mogą liczyć na komfortowy pobyt w 1- lub 2-osobowych pokojach oraz dobre warunki żywieniowe. Takie ośrodki nie podlegają jednak kontroli od strony merytorycznej, zatem przed wybraniem należy upewnić się, czy dana placówka posiada w swoich szeregach prawdziwych specjalistów. Warto również poczytać opinie lub zwyczajnie pojechać na miejsce i zrobić rekonesans. W takim ośrodku można się spodziewać zdecydowanie większego poszanowania dla jednostki, bardziej atrakcyjnych i spersonalizowanych zajęć oraz terapii indywidualnej. Dodatkowo takie ośrodki często umieszczane są w przyjaznej okolicy (góry, lasy), co z pewnością sprzyja leczeniu.
Jaki ośrodek leczenia alkoholizmu wybrać?
Po przytoczeniu wszystkich argumentów wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu. W takich placówkach opieka przebiega z większą dbałością i starannością. Jeżeli z ekonomicznego punktu widzenia nie stanowi to ogromnego wyzwania, to z pewnością jest to wariant warty uwagi.