Właściwości i znaczenie cynku

Cynk to jeden z najważniejszych minerałów występujący w ciele człowieka, który sprawia, iż nasze tkanki i narządy pracują prawidłowo. Dostarczanie odpowiedniej ilości tego minerału w pożywieniu czy poprzez suplementację jest niezwykle ważne, gdyż nasz organizm nie potrafi magazynować tego pierwiastka. Cynk służy jako aktywator wielu enzymów, wspierając syntezę DNA, RNA oraz hormonów. Odpowiednia podaż tego minerału jest kluczowa w przypadku dzieci, gdyż wspomaga ich prawidłowy wzrost i rozwój. Przyjmowanie omawianego  mikroelementu ma pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy i może ochronić nas przed zachorowaniem na grypę czy przed katarem. Ze względu na to, że stabilizuje działanie układu krążenia, może pomóc w regulacji ciśnienia krwi czy zapobieganiu powstawania żylaków. Badania pokazują też, że spożywanie cynku może okazać się pomocne w walce z depresją i schizofrenią. Pomaga też w utrzymaniu prawidłowego poziomu insuliny.  

Najlepsze źródła cynku

Specjaliści twierdzą, iż dorosła osoba powinna przyjmować około 15-20mg cynku dziennie. Minerał ten można pozyskać albo produktów spożywczych albo z suplementów. Najlepsze naturalne źródła tego mikroelementu to:

  • kakao
  • ostrygi i małże
  • jaja
  • migdały
  • płatki owsiane
  • sezam
  • wątróbka cielęca

 

Osoby, które nie chcą poświęcać czasu na gotowanie czy planowanie posiłków, mogą skorzystać z bogatej gamy suplementów i produktów wzbogaconych w ten minerał (na przykład soki). W przypadku suplementacji warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Suplement należy spożyć co najmniej 2 godziny przed posiłkiem, gdyż niektóre składniki znajdujące się w pokarmie mogą zaburzyć jego wchłanianie. Kawa również może zaburzać proces wchłaniania cynku, dlatego lepiej używać wody do popicia tabletki. Przyjmowanie cynku wraz z żelazem również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli przyjmujemy antybiotyk, warto na kilka dni zrezygnować z zażywania tego mikroelementu. Nie nadaje się też dla tych, którzy cierpią na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.