W jaki sposób nienawilżona pochwa może uprzykrzyć życie rycerzowi?

W 1648 roku przez Ukrainę przetaczały się tysiące żołnierzy, którzy walczyli po obu stronach w trakcie Powstania Chmielnickiego. W przerwach od marszu i walki wyczerpani mężowie mieli w zwyczaju sięgać po alkohol. To była ich jedyna odskocznia od znojów wojny.

W strefie działań zbrojnych leżał niewielki Czehryń, w którym znajdowała się karczma o szemranej renomie. Wśród biesiadników największe zainteresowanie budził mężczyzna ogromnej postury, który dzierżył olbrzymi miecz krzyżacki. To był Longinus Podbipięta herbu Zerwikaptur.

Nieoczekiwany gość

W pewnym momencie u drzwi gospody stanął Jan Skrzetuski, który pełnił rolę namiestnika chorągwi husarskiej księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Mężczyzna ledwo znalazł dla siebie miejsce do siedzenia, ponieważ niemal wszyscy biesiadnicy zalegli już na stołach po nierównej walce z napitkiem. Longinus jako jedyny utrzymał się na nogach. Po chwili podjął rozmowę z nieznajomym przybyszem. Panowie szybko znaleźli wspólny język. Od słowa do słowa wyszło na to, że razem wyruszą do Łubniów.

Wielki bohater

Podbipięta szybko zdobył sławę w polskiej armii. Za pierwsze wrażenie odpowiadał jego wygląd. Później udowodnił swoją wartość również w bitwie pod Konstantynowem oraz oblężeniu Zamościa. Jego największą ambicją jest dorównanie Stowejce, swojemu krewnemu, od którego otrzymał charakterystyczny miecz. Przodek Longinusa brał udział w Bitwie pod Grunwaldem. Legenda głosi, że ściął trzy głowy za jednym zamachem. Olbrzym marzył o podobnym dokonaniu. Podczas pobytu w obozie przejściowym udał się do kowala z prośbą o pomoc. Jego potężny miecz czasem klinował się w pochwie. Rzemieślnik spojrzał na ostrze i uznał, że konieczna będzie rewitalizacja pochwy, a zwłaszcza poprawa nawilżenia pochwy. Longinus machnął jednak ręką po usłyszeniu ceny. Uznał, że nic mu się nie stanie dopóki nie zrealizuje swojego celu.

Pięta achillesowa

Niedługo później rozpoczęło się oblężenie Zbaraża. W trakcie zaciekłych walk Podbipięta wreszcie zdołał dorównać swojemu przodkowi. Następnie zaoferował, że przekradnie się za linię wroga, aby przekazać wieści królowi Janowi Kazimierzowi. W trakcie swojej misji napotyka oddział powstańców. Sięga po miecz, ale ten nie chce wysunąć się z pochwy. W tej sytuacji pozostaje niemal bezbronny wobec atakujących go napastników. Niestety nie udało się mu wyjść z tej opresji. Jego ciało zostało złożone w Zbarażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *