schody

Schodołaz – zbiór najważniejszych informacji

Osoby niepełnosprawne za pomocą różnych urządzeń ułatwiają sobie funkcjonowanie, aby było w miarę samodzielne. Doskonałym przykładem jest schodołaz, który umożliwiają poruszanie w każde miejsce. Bez względu na drogę, która jest wytyczona do instytucji, urzędów czy placówek komercyjnych, za pomocą schodołaza osoba niepełnosprawna dojdzie, gdzie będzie chciała. Jeśli chcesz więcej się dowiedzieć o tych innowacyjnych rozwiązaniach, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!

Schodołaz – czym są i do czego służą takie urządzenia?

Każdy schodołaz, nazywany również profesjonalnie transportem schodowym to elektryczne urządzenie, usprawniające życie osobom niepełnosprawnym. W odróżnieniu od wind i podestów (mające swoje wady i zalety) są przede wszystkim mobilne, tym samym cechują się większą funkcjonalnością. W praktyce schodołazy można zamontować do dowolnych schodów i umożliwiać wejście osobie niepełnosprawnej do danego pomieszczenia. Kolejnym argumentem, dla którego warto kupić takie urządzenie to łatwy transport, co pozwala na łatwe pokonywanie różnego rodzaju przestrzennych barier.

W zasadzie omawiane urządzenie zda egzamin wszędzie, gdzie jest potrzeba wejścia, a równocześnie osoba niepełnosprawna nie może skorzystać z rampy dla inwalidów czy windy. Takie sytuacje bardzo często występują w szpitalach, galeriach handlowych i instytucjach państwowych. Na uwagę zasługuje fakt, że może je oczywiście kupić i wynająć. W Polsce funkcjonuje wiele firm, które umożliwiają wynajem takiego urządzenia w sieci. Można je łatwo znaleźć po frazach typu schodołaz wynajem warszawa. Nabycie sprzętu taką drogą jest doskonałą alternatywą dla osób, mających ograniczony budżet.

Schodołazy kroczące i gąsienicowe

Osoby niepełnosprawne, aby móc poruszać się mobilnie po dowolnych schodach, mogą zakupić, lub wynająć schodołazy kroczące, lub gąsienicowe. Pierwszy typ stanowią samodzielne jednostki poprzez stosowanie nakładki. Gąsienicowe z kolei wymagają większej precyzji ustawienia na schodach, a uproszczone mechanizmy sprawiają, że są tańsze.