Protezy kończyn dolnych – sposób na powrót do pełnej sprawności!

Utrata kończyny dolnej to wielkie wyzwanie zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, dla osoby poszkodowanej oraz jej najbliższych. Amputacja kończyny dolnej ma wielki wpływ na przyszłość poszkodowanego, zwłaszcza jeśli dotychczas jego życie związane było z codziennym wykonywaniem czynności niemożliwych do wykonania przez osobę niepełnosprawną. Wiele osób, które utraciło kończynę dolną, uważa, że ich życie zostało skreślone i nic dobrego już ich nie czeka. Na całe szczęście, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom takim jak protezy kończyn dolnych, poszkodowani pacjenci mogą bez przeszkód wrócić do pełnej sprawności! 

Jak odpowiednio dobrać proteze kończyn dolnych? 

Choć proteza kończyn zarówno dolnych, jak i górnych, pozwala na powrót do utraconej chwilowo sprawności, dobór odpowiedniej protezy wymaga wielkiej cierpliwości oraz specjalistycznej wiedzy. Wielu osobom wydaje się, że każda proteza kończyny dolnej, będzie pasować do każdego pacjenta. Nic bardziej mylnego! Protezy kończyn dolnych dobierane są przede wszystkim w zależności od:

  • stopnia ujęcia kończyny,
  • stopień ruchomości pacjenta,
  • planów pacjenta na przyszłość,
  • możliwości finansowych. 

Na samym początku każdy pacjent starający się o dobranie protezy, powinien spotkać się z lekarzem, w profesjonalnej placówce protetycznej. 

Wizyta w placówce protetycznej 

Powiedzieliśmy już, że wizyta u specjalisty, rozpoczyna długi i męczący proces dopasowania odpowiedniej protezy kończyn. Na pierwszej wizycie lekarz dokładnie sprawdza kikut pacjenta tj. stopień zagojenia blizny czy ułożenie tkanek. Podczas wizyty specjalista przeprowadza również wywiad z pacjentem, dzięki czemu może on przedstawić pacjentowi możliwe rozwiązania i rodzaje protezy kończyn dolnych. Wywiad z pacjentem jest niezwykle ważny, ponieważ dzięki odpowiedziom pacjenta, specjalista może zakwalifikować go do odpowiedniej grupy aktywności, a co za tym idzie dopasować protezę do jego indywidualnych potrzeb.