Poparzenie popromienne jako skutek uboczny

Naświetlania radiologiczne są stosunkowo skuteczną formą leczenia nowotworów, jednak niosą ze sobą skutki uboczne. Leczenie onkologiczne wymaga specjalnej dbałości o skórę. Jednym ze skutków ubocznych może być poparzenie popromienne. Może dotyczyć każdego obszaru skóry, jednak najbardziej narażone są te miejsca, w których skóra jest najmniej oddzielona od kości, czyli: na plecach, na dłoniach, stopach, okolice stawów. Bardziej na oparzenia są narażone miejsca, które już były wcześniej uszkodzone mechanicznie.

Nie tylko pacjenci są narażeni na poparzenie popromienne. Dotyczy to również personelu, który zajmuje się chorymi poddanymi radioterapii. Jakie objawy daje takie poparzenie? Można je podzielić na ostre i przewlekłe. Te pierwsze pojawiają się natychmiast po poparzeniu i jest to zaczerwienienie, poszerzenie naczyń krwionośnych, pieczenie, ale mogą to być też pęcherze i owrzodzenia. Objawy przewlekłe nie są od razu zauważalne i częściej dotyczą służby zdrowia, niż pacjentów. Osoby takie są przez lata narażone na promieniowanie jonizujące, co nie pozostaje bez wpływu na ich zdrowie. Pudroderm skutecznie łagodzi objawy promieniowania. Warto wiedzieć jak działa promieniowanie jonizujące na skórę. Polega na uszkodzeniu materiału genetycznego komórek.

Dochodzi również do uszkodzenia naczyń krwionośnych. W wyniku poparzenia popromiennego może dojść do popromiennego zapalenia skóry. Wystąpienie tego schorzenia jest uzależnione od następujących czynników ryzyka: niedożywienie pacjenta, anoreksja, bulimia, nowotwory przewodu pokarmowego, cukrzyca, niewydolność nerek, podeszły wiek, przewlekła choroba alkoholowa, narkomania, palenie papierosów, zwiększona wrażliwość na działanie promieniowania jonizującego. Poparzenie popromienne to jeden ze skutków ubocznych radioterapii, tak zwane „mniejsze zło”, z którym trzeba się liczyć, jeśli stawką jest wygrana z nowotworem. Na szczęście istnieją środki, które łagodzą objawy poparzenia, jak na przykład Pudroderm, czyli puder w kremie. Działa przeciwświądowo, łagodząco i przeciwzapalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *