Podologia – zbiór najważniejszych informacji

W świecie medycyny jest kilka młodych dziedzin. Przykładem jest podologia, działająca w obszarze pielęgnacji stóp w medycznym ujęciu. Tak naprawdę dziedzina ta powstała od zabiegu pedicure. Obecnie nauka ta funkcjonuje w medycznym obszarze, ponieważ podologia zajmuje się także chorobami stóp. Do podologa zgłaszają się osoby, chorujące między innymi na cukrzycę czy mają problemy z wrastającymi paznokciami. 

Skalpel podologiczny, jako ważne narzędzie podologa

Praca podologa jest bardzo odpowiedzialna, bo to od niego zależy wyleczenie chorób i pielęgnacja stóp. Jak wiadomo, stopy są narzędziem ruchu, dlatego w przypadku ich urazu funkcjonowanie człowieka jest utrudnione. Aby podolog mógł wykonywać swoją pracę, musi mieć dostęp do swoich narzędzi. Skalpel podologiczny znajduje się w każdym gabinecie podologa. Dzięki temu narzędziu podolog pozbywa się na przykład odcinków czy nagniotków, które powstają w przypadku zrogowacenia. Kolejnym narzędziem jest dłuto podologiczne. Długo pozwala podologowi wycinać odciski. Oba wyżej wymienione narzędzia są produktami jednorazowymi, które są pakowane w szczelne jednorazowe opakowania. Jak to bywa z narzędziami medycznymi, często są wykonywane ze stali nierdzewnej. Nie inaczej jest w przypadku narzędzi podologicznych. 

Paznokcie – jak o nie dbać?

Mogłoby się wydawać, że paznokcie u nóg wystarczy jedynie obcinać. To bardzo błędne myślenie, prowadzące do tego, że będą one miękkie i pozbawione składników odżywczych. Aby zadbać o paznokcie i stopy lekarze zalecają wizyty w gabinecie pielęgnacyjnym. Najlepszym zabiegiem na stopy jest oczywiście pedicure, gdzie skalpel do pedicure jest powszechnym narzędziem kosmetyczki. O stopy i paznokcie można dbać także za pomocą domowych metod. Ciekawą praktyką jest namoczenie sto w wodzie z solą lub środkiem, który rozmiękcza paznokcie. Po rozmiękczeniu paznokci można przejść do ich obcinania. Pamiętaj, że paznokcie nie należy obcinać zaraz przy skórze, ponieważ możemy się boleśnie skaleczyć.