Podologia – zbiór najważniejszych informacji

W świecie medycyny jest kilka młodych dziedzin. Przykładem jest podologia, działająca w obszarze pielęgnacji stóp w medycznym ujęciu. Tak naprawdę dziedzina ta powstała od zabiegu pedicure. Obecnie nauka ta funkcjonuje w medycznym obszarze, ponieważ podologia zajmuje się także chorobami stóp. Do podologa zgłaszają się osoby, chorujące między innymi na cukrzycę czy mają problemy z wrastającymi paznokciami. 

Skalpel podologiczny, jako ważne narzędzie podologa

Praca podologa jest bardzo odpowiedzialna, bo to od niego zależy wyleczenie chorób i pielęgnacja stóp. Jak wiadomo, stopy są narzędziem ruchu, dlatego w przypadku ich urazu funkcjonowanie człowieka jest utrudnione. Aby podolog mógł wykonywać swoją pracę, musi mieć dostęp do swoich narzędzi. Skalpel podologiczny znajduje się w każdym gabinecie podologa. Dzięki temu narzędziu podolog pozbywa się na przykład odcinków czy nagniotków, które powstają w przypadku zrogowacenia. Kolejnym narzędziem jest dłuto podologiczne. Długo pozwala podologowi wycinać odciski. Oba wyżej wymienione narzędzia są produktami jednorazowymi, które są pakowane w szczelne jednorazowe opakowania. Jak to bywa z narzędziami medycznymi, często są wykonywane ze stali nierdzewnej. Nie inaczej jest w przypadku narzędzi podologicznych. 

Paznokcie – jak o nie dbać?

Mogłoby się wydawać, że paznokcie u nóg wystarczy jedynie obcinać. To bardzo błędne myślenie, prowadzące do tego, że będą one miękkie i pozbawione składników odżywczych. Aby zadbać o paznokcie i stopy lekarze zalecają wizyty w gabinecie pielęgnacyjnym. Najlepszym zabiegiem na stopy jest oczywiście pedicure, gdzie skalpel do pedicure jest powszechnym narzędziem kosmetyczki. O stopy i paznokcie można dbać także za pomocą domowych metod. Ciekawą praktyką jest namoczenie sto w wodzie z solą lub środkiem, który rozmiękcza paznokcie. Po rozmiękczeniu paznokci można przejść do ich obcinania. Pamiętaj, że paznokcie nie należy obcinać zaraz przy skórze, ponieważ możemy się boleśnie skaleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *