Miejmy oko na… oko!

W dzisiejszych czasach nasze oczy są przemęczone, obolałe, zaczerwienione. To wynik zarówno warunków atmosferycznych, jak i postępu technologicznego. Ciągłe siedzenie przed monitorami różnych urządzeń powoduje pogorszenie wzroku. Co może nam pomóc? Świetlik, czyli euphrasia. Krople do oczu z tym składnikiem potrafią działać cuda. 

Jakie są przyczyny naszych problemów z oczami

Każdy z nas wielokrotnie słyszał uwagę: „Uważaj, bo popsujesz sobie oczy”. Niegdyś te słowa padały, gdy ktoś czytał książkę w półmroku. Obecnie dotyczy to głównie zbyt korzystania z urządzeń mobilnych. Tymczasem, nie tylko te czynności są przyczyną naszych kłopotów ze wzrokiem. Pieczenie, zaczerwienienie czy suchość oczu wynika z wielogodzinnej pracy przy monitorach. Nawet nie zauważamy, że coraz rzadziej mrugamy, a jest to czynność potrzebna naszym oczom. Innym powodem są warunki środowiskowe: od klimatyzacji, poprzez dym tytoniowy lub smog, aż po silny wiatr, upał lub mróz. Nasze oczy wciąż są narażone na niebezpieczeństwo. Jeżeli zaś zostaną podrażnione, warto sięgnąć po pomoc, by złagodzić skutki. Euphrasia krople do oczu są jednym z najlepszych rozwiązań, gdyż ziele świetlika działa dobroczynnie na spojówki i zmniejsza dolegliwości. 

Jak regenerować oczy?

 

Zmęczone oczy potrzebują natychmiastowego wsparcia. Oto 5 sposobów:

  • Kąpiel roślinna

Najprostszym, choć nie do końca uświadamianym sposobem jest… przeniesienie wzroku na rośliny. Jeżeli w pomieszczeniu, gdzie przebywamy są zielone rośliny, pozwólmy naszym oczom odbyć symboliczną kąpiel. Wystarczy przez kilka minut wpatrywać się w soczystą zieleń, która nie tylko złagodzi podrażnienie oczu, ale fantastycznie wpłynie i na psychikę. Tak działa kolor zielony. 

  • Ćwiczenie oczu

Oczy potrzebują ćwiczeń tak, jak ciało.  Do trzech najbardziej znanych należą: mruganie, patrzenie w dal i rozciąganie mięśni. Mruganie pozwala oczom odprężyć się, usunąć zanieczyszczenia oraz rozprowadzić film łzowy po całym oku. Patrzenie w dal odpręża wzrok, w przeciwieństwie do patrzenia na rzeczy bliskie – to męczy oczy. Rozciąganie mięśni polega na patrzenie w różnych kierunkach: na dół, do góry, w prawo, w lewo i po skosie. 

  • Krople do oczu

Odpowiednio dobrane krople, np. świetlikowa euphrasia krople do oczu skutecznie złagodzą takie dolegliwości, jak swędzenie, ból, pieczenie, zaczerwienienie, poczucie suchości lub łzawienia. Ponadto zmniejszą przemęczenie oczu, które powoduje straszliwy dyskomfort. 

  • Sztuczne łzy

Skoro oczy są suche i nie możemy ich nawilżyć w sposób naturalny, a mruganie nic nie pomaga, trzeba sięgnąć po odpowiedni preparat. Są to sztuczne łzy. Przydają się szczególnie wówczas, gdy pracujemy przed monitorem, czytamy książki lub przebywamy w pomieszczeniu pełnym kurzu. 

  • Okulary z antyrefleksem

To najlepsze rozwiązanie dla zmęczonych oczu. Antyrefleks na okularach zapewnia lepszą ochronę oczu podczas pracy na komputerze oraz gdy przebywamy w pomieszczeniach, gdzie jest sztuczne światło. Dzięki nim oczy mniej się męczą i są mniej podatne na podrażnienia. 

Dbajmy o oczy

 

Oczy prowadzą nas w przyszłość, więc niezależnie od naszej pracy i sytuacji, w jakich się znajdujemy musimy o nich pamiętać. Dbajmy więc o nie, regenerujmy je i koniecznie odwiedzajmy gabinet okulisty co najmniej raz na dwa lata. Dzięki temu będziemy dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem i zdrowymi oczyma.