Euphrasia świetlik – kilka istotnych kwestii w tym temacie!

Euphrasia świetlik – oczy są jednym z najważniejszych narządów ludzkich. W związku z czym musisz się nimi zająć w szczególny sposób. Najlepszymi lekami są zioła. Nie inaczej jest z oczami. Ziele robaka świecącego jest idealne do pielęgnacji oczu i nie tylko leczy zmęczone oczy.

Euphrasia świetlik! Czy warto zwrócić na niego uwagę?

Świetlik jest rośliną jednoroczną. Na świecie jest około 450 gatunków tej rośliny, w Polsce tylko 15 gatunków. Nazwa świetlika pochodzi od greckiego słowa euphrosyne, co oznacza „dobry nastrój”. Zioło świetlika występuje również pod wieloma popularnymi nazwami. Ponieważ jego kwiaty są białe z żółtą plamką, przypominają płomienie lub oko. Dlatego często nazywa się je świecami, świtem, świecznikami lub widokiem z lotu ptaka. Inna nazwa, którą nosi ta roślina, to „złodziej mleka”, ponieważ jej korzenie pochłaniają substancje odżywcze z traw. Warto w tym aspekcie zdecydować się na euphrasia świetlik.

Materiałem medycznym jest suszone zioło świetlika – zawiera glikozydy, kwasy (kawa i chlor), garbniki, olejki eteryczne, żywice, kumaryny, sole mineralne z dużą ilością miedzi i magnezu.

Zioło świetlika pomaga w pieczeniu i łzawieniu oczu, zmęczeniu spowodowanym pracą przy komputerze, oglądaniem telewizji lub czytaniem w słabym świetle. Lek stosuje się również do pojawienia się jęczmienia, zapalenia spojówek i jako środek wspomagający nadwrażliwość na światło.

Euphrasia świetlik – pamiętajmy… że

Roślinożerna roślina ziołowa zwykle występuje na mokradłach, głównie w Europie Środkowej. W Polsce występuje głównie w południowej części naszego kraju. Roślina ta występuje również na obszarach górskich. Głównie na wilgotnych łąkach, torfowiskach i na skrajach lasów. Roślina osiąga wysokość około 50 cm. Ma ciemnozielone liście, które giną od dołu podczas kwitnienia rośliny. Okres intensywnego kwitnienia to lipiec – wrzesień. W tym czasie na dolnym płatku pojawiają się białe kwiaty z purpurowymi żyłkami i żółtą plamą. Wyglądają jak świeca, stąd nazwa świetlik.

Ziele robaka jarzeniowego zbiera się jednak podczas intensywnego okresu kwitnienia przed utworzeniem strąków nasiennych. Zrywana jest tylko górna część rośliny, pozostawiając 1/3, aby mogły pojawić się nowe nasiona. W związku z czym wiele osób stawia na euphrasia świetlik. Zbiór powinien być przeprowadzany bardzo ostrożnie, uważając, aby nie zmiażdżyć rośliny, ponieważ straci ona swoje właściwości lecznicze. Są suszone cienką warstwą. W zacienionych i przewiewnych miejscach, w naturalnych warunkach lub w specjalnie przystosowanych pokojach (w temperaturze około 35 stopni Celsjusza). Roślina ta znana jest od średniowiecza i była stosowana w różnego rodzaju infekcjach oczu, a także w chorobach skóry, kaszlu i leczeniu alergii. Zioło świetlika ma właściwości odświeżające, ujędrniające i wzmacniające dla zmęczonego i słabego wzroku.