Czym charakteryzują się protezy estetyczne?

Wiele osób, które musiały przejść przez proces amputacji kończyn, nierzadko napotyka spore problemy, związane z doborem odpowiedniej protezy. Mówimy tu bowiem o urządzeniach, które od tej pory będą stanowić uzupełnienie naszego ciała. Nie ma z kolei niczego gorszego, niż uczucie, że utraconej kończyny nic nam nie zastąpi, zaś my sami będziemy zmuszeni do noszenia sztucznie wyglądającej nogi lub ręki. Na szczęście, współczesny rynek otwiera przed nami prawdziwy ogrom dostępnych opcji. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się protezy estetyczne, nazywane również kosmetycznymi. Oto, co warto o nich wiedzieć.

 

Czym dokładnie są protezy estetyczne?

 

Pojęciem tym określamy protezy, zbliżone wizualnie do naturalnych części ciała. Odznaczają się one przy tym dużą lekkością, co dodatkowo pozwala na poprawę samopoczucia noszącej je osoby. Należy jednak pamiętać, że ich zakres ruchu, szczególnie w przypadku palców u rąk, jest bardziej ograniczony, niż w przypadku protez funkcjonalnych. Ponieważ każdy z nas jest inny, protezy estetyczne tworzy się indywidualnie, po przeprowadzeniu dokładnej konsultacji z lekarzem. Po zakończonym wywiadzie, wykonany zostaje odlew kikuta lub zniekształconej części ciała, którą uzupełni nasza nowa proteza. Dzięki takiemu rozwiązaniu, uzyskany produkt jest idealnie dopasowany do kończyny. Same protezy wytwarza się z najwyższej jakości silikonów oraz akryli medycznych, umożliwiających uformowanie sztucznej ręki lub nogi na wzór prawdziwej kończyny, z zachowaniem odcienia skóry pacjenta.

 

Do czego służą protezy estetyczne?

 

Jak wspominaliśmy na wstępie, protezy estetyczne to przede wszystkim możliwość zapewnienia noszącym je osobom komfortu psychicznego, tak bardzo ważnego szczególnie podczas pierwszych miesięcy od przeprowadzonej amputacji. Protezy te pozwalają także na trzymanie lekkich przedmiotów, odciążając tym samym zdrowe ręce. Podobnie jak każda inna sztuczna kończyna, proteza kosmetyczna zapobiega również wadom postawy, spowodowanym brakiem wyrównania masy po obu stronach ciała. Oczywiście, ogromne znacznie dla zdrowia pacjenta ma tu również regularny wysiłek fizyczny oraz prawidłowe noszenie i przechowywanie protezy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, poprośmy o poradę naszego lekarza